Jak co roku od 2002 roku 13 października świętujemy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku.
To ważny dzień m.in. dla Fundacji DKMS, która od lat zajmuje się pozyskiwaniem dawcy szpiku.
Fundacja DKMS to niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiada status organizacji pożytku publicznego. Główną misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.
Fundacja DKMS działa na podstawie decyzji Ministra Zdrowia i posiada status ośrodka dawców szpiku zgodnie z art. 16a ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.
Co roku tysiące ludzi podejmuje decyzje o pozostaniu potencjalnym dawcą szpiku, tym samym tysiące ludzi rocznie otrzymuje szansę na dalsze życie.
Naszą uwagę przyciągnęły podsumowujące dane DKMS z roku 2020.
Jak podaje fundacja, w ubiegłym roku do grona potencjalnych dawców szpiku dołączyło 109 tys. osób, a finalnie 1198 podarowało szanse na życie swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Nie znając wszelkich statystyk, można byłoby stwierdzić, że jest to zawrotna liczba w kwestii dawstwa.
Dane jednak świadczą o potężnym spadku liczby nowych dawców.
W 2019 roku zgłosiło się prawie o 50% więcej chętnych, a dokładniej o 100 tysięcy osób, a 1336 osób miało możliwość dać szansę na życie chorym.
Do tak diametralnego spadku przyczynił się niewątpliwie COVID-19 oraz stale wprowadzane przez rząd obostrzenia.
Najprawdopodobniej każdy z nas zna kogoś, kto musiał lub też nadal musi zmagać się z poważną chorobą, tj.: nowotwór – różnego rodzaju. Doskonale wiemy także ile znaczy i co może uczynić każdy, jeden dawca.
W ostatnim czasie po wielu zmaganiach i ciężkiej walce z nowotworem odszedł od nas bardzo młody mieszkaniec Gołdapi.
Nie można przewidzieć ani zapewnić, że sytuacja miałaby inne zakończenie, lecz po zapoznaniu się z powyższym tekstem jednoznacznie można stwierdzić, że gdyby nie sytuacja wywołana pandemią, najprawdopodobniej miałby o sto tysięcy szans więcej na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”.
Nie bądź zatem obojętny i już dziś zgłoś swoją wolę bycia dawcą szpiku.
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Zamów bezpłatny pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość do fundacji DKMS.