Według prawa udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla wszystkich osób fizycznych stale zamieszkujących oraz czasowo przebywających w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania. Spisowi podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
Do kiedy należy się spisać?
Tegoroczny Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy się 30 września 2021 r.
Jak się spisać?
Aby dokonać samospisu należy wypełnić formularz na stronie: https://nsp2021.spis.gov.pl/#/login?redirect.
Każda osoba dokonująca samospisu musi zostać uwierzytelniona w systemie teleinformatycznym. Można tego dokonać z pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub numeru PESEL – w tym przypadku potrzebne będzie również podanie imion rodziców.
Dla osób, które nie posiadają dostępu do internetu przygotowano formularz, który można wypełnić w urzędzie gminy albo poprzez wywiad bezpośredni lub telefoniczny.
Informacje potrzebne do wypełnienia formularza w obu przypadkach zbiera rachmistrz. Spisać telefonicznie można się pod numerem 22 279-99-99 od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.
Jeśli nie spiszemy się, korzystając z jednej z powyższych metod, może do nas zadzwonić rachmistrz. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.
Kara za brak spisu
Odmowa wzięcia udziału w spisie powszechnym może wiązać się z nałożeniem kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł.