Od 10 lat 19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Intencje inicjatorów akcji są jasne – szerzenie świadomości społecznej w zakresie przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci ! Tego dnia organizowane w wielu miastach są różne wydarzenia i kampanie.
Krzywdzenie najmłodszych, bezbronnych i często pozostawionych samych sobie dzieci to bardzo poważny problem. Każdego dnia tysiące dzieci staje się ofiarą przemocy .
Przemoc ta dotyczy głownie fizycznej, ale coraz większy problem stanowi przemoc psychiczna, a także wykorzystywanie dzieci do żebractwa i prostytucji.
Jak mówi ceniony doktor nauk ekonomicznych i społecznych, terapeuta, wykładowca akademicki Dr Mateusz Grzesiak : „ Bicie dzieci jest złe. Jest to smutne , że o tym trzeba w ogóle pisać , klapsy, szturchanie, naruszanie granic cielesnych , bicie- to przemoc. Jej stosowanie prowadzi do zaburzeń . Badania potwierdzają, że później takie dzieci gorzej radzą sobie w dorosłym życiu. „
Według przeprowadzanych badań choć w przeciągu 25lat podejście Polaków do kar fizycznych znacznie się zmieniło to nadal część społeczeństwa uważa , że karanie dziecka ” laniem ” to nic złego i skutkuje .
Pocieszający jest jednak fakt, że w społeczeństwie przeważają opinie, że stosowanie przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej przynosi więcej złych niż dobrych skutków i nie jest to absolutnie odpowiednia forma karania. Warto jednak zwrócić uwagę , że niektórzy ludzie uważają iż ” klaps ” to nie jest żaden przejaw przemocy. Są więc w dużym błędzie – jest to naruszenie nietykalności fizycznej dziecka. Aż 49 % rodziców nadal używa tej metody, 10 % sprawiło lanie, 5 % zbiło pasem.
Dzieci mają prawa, których my jako dorośli mamy obowiązek przestrzegać!
Prawa te są jasno określone przez Rzecznika Praw Dziecka, są to m.in: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
Wczoraj zakończyła się organizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi kampania ” Pomarańczowa Wstążka ” przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
W ramach tej kampanii odbyło się spotkanie ze specjalistą Departamentu Zdrowia Psychicznego, Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie- Panią Anną Bejnar. Tematem spotkania były prawa dziecka pacjenta oraz wsparcie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w Polsce.
18 listopada w Kinie Kultura odbyła się projekcja filmu, pt. ” Pręgi ” . Tematem filmu było dorastanie do ojcostwa oraz wpływ dzieciństwa na nasze dorosłe życie.
Pomaganie dzieciom, które są ofiarami przemocy jest moralnym obowiązkiem każdego człowieka . Nie bądźmy bierni i nie obawiajmy się reagować, gdy mamy podejrzenie , że dziecko z naszego otoczenia może potrzebować pomocy!