Jeden z radnych Rady Miejskiej w Gołdapi złożył interpelacje w sprawie zwrotu środków finansowych za uzyskanie kwalifikacji do rad nadzorczych przez Tomasz Luto oraz kilku innych pracowników. W treści czytamy:
„W związku z wydaniem kilkudziesięciu tysięcy zł. publicznych pieniędzy na uzyskanie kwalifikacji do rad nadzorczych przez Burmistrza Luto i kilku innych pracowników składam wniosek o zwrot niezależnie wydanych pieniędzy przez was na to szkolenie, które nie służyło podniesieniu kwalifikacji na zajmowanych stanowiskach w Urzędzie Miejskim w Gołdapi. Jest to ewidentny dowód jak traktuje się publiczne środki bez zgody radnych i suwerena, czyli społeczeństwa. Poza tym jesteście funkcjonariuszami samorządowymi, którzy otrzymują najwyższe miesięczne wynagrodzenie sięgające nawet kwoty ponad 12 tysięcy dlatego powinno was być, stać na swoje indywidualne dokształcanie, które ma służyć wyłącznie wam.”
Na tę interpelację Burmistrz Tomasz Luto odpowiedział osobiście.
„Informuję, że jednym z podstawowych obowiązków pracowników samorządowych, określanych w art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, jest stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych, które powinny być finansowane z wyodrębnionych na ten cel środków finansowych danej jednostki (art. 29 ustawy o pracownikach samorządowych).
Z kolei obowiązek pracodawcy ułatwienia pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest podstawową zasadą prawa pracy i obowiązkiem każdego pracodawcy ( art.17 w zw. art, 94 ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy). Ułatwienie podnoszenia kwalifikacji pracownikom należy rozumieć jako nieodmawianie – bez uzasadnionej przyczyny – udziału pracownika w wybranej przez niego formie szkolenia czy dokształcania.
Gmina Gołdap jest właścicielem i udziałowcem w kilku spółkach w związku z tym podnoszenie kwalifikacji zawodowych w zakresie przygotowania kadry do sprawowania nadzoru właścicielskiego nad spółkami jest w pełni uzasadnione.”