W dniach 02–11.04.2022 r. Teatr Ognia FLASH ZONE z Domu Kultury w Gołdapi realizował projekt trójstronny z Węgrami i Belgami.
30 młodych ludzi z trzech krajów (Belgii, Polski i Węgier) wzięło udział w tej wymianie młodzieży.
„Swipe Up” miało na celu zgromadzenie młodzieży wokół tematu mediów społecznościowych oraz wszystkich wyzwań i możliwości, jakie wiążą się z mediami społecznościowymi.
Tematy takie jak cyberprzemoc, kultura animowania, wizerunek ciała, moc memów, połączenia online, były poruszane podczas 5-dniowej wymiany młodzieży.
Tematy te były eksplorowane za pomocą sztuki teatralnej. Oprócz działań w temacie projektu postawiono na spotkania w prawdziwym życiu i wzajemne poznawanie się.
Podczas wyjazdu grupa z Polski przeprowadziła warsztaty gry światłem i ogniem. Pokazali także, w jaki sposób wykorzystać umiejętności w social mediach: Facebook, Tweeter itp.
Uczestnicy przekonali się, że poprzez social media można tonować różne przekazy. To tak zwana komunikacja manipulowana poprzez brak kontaktu osobistego. Takie wybiórcze informacje „sprzedawane” przez Internet mogą być kłamstwem lub być koloryzowanie. W warsztatach pokazywano przez grę światłem, długie naświetlanie aparatem coś, co w rzeczywistości nie istnieje, a przez efekty i możliwości sprzętu jest opcja przekazania tego, czego oko ludzkie nie jest w stanie zobaczyć.
Poprzez zdjęcia można pokazywać dobre i złe strony. W taki właśnie sposób tworzyć można irracjonalną rzeczywistość. Opisując to jeszcze odpowiednimi słowami uzyskujemy pożądany efekt – nie zawsze prawdziwy, ale przez nas oczekiwany.
Uczestnictwo w tym projekcie to nie tylko praca, ale i zabawa. Młodzież zwiedziła miejscowości Poppering i Ypris.
Wieczory spędzone były na wspólnych grach i zabawach integracyjnych, które bardzo zbliżyły uczestników projektu, a wieczory kultur przybliżyły kraje uczestniczące w nim.
Niezwykle dobrze odebranym finałem było wspólne zatańczenie „Belgijki” w Belgii z Belgami.