Obchodzimy dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To idealna okazja, żeby każdy palacz zastanowił się przede wszystkim jak palenie wpływa zarówno na jego zdrowie jak i zdrowie osób, które raczy ” biernym ” paleniem.
Eksperci alarmują, że epidemia palenia zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie , w tym prawie 600 tysięcy to palacze bierni.
Statystyki informują, iż mimo , że konsekwencje tego nałogu są powszechnie wszystkim znane, to nadal liczba osób palących z roku na rok rośnie. Palaczy wyróżnia bezkrytyczne podejście do swojego nałogu. Często zapominają, że palenie szkodzi nie tylko im samym, ale również osobom przebywającym w ich otoczeniu. Największą szkodę wyrządza się dzieciom, które regularnie są zatruwane przez uzależnionych od nikotyny rodziców.
Chcielibyśmy z okazji dzisiejszego święta zmotywować was do postawienia pierwszego kroku ku uwolnieniu się z tego nałogu.
3 najważniejsze zasady:
- Odpowiedz sobie na pytania: dlaczego chcesz rzucić? Jak palenie wpływa na Ciebie i bliskich? Jak długo już palisz ? I podstawowe pytanie : Jak dużo już wydałeś na niszczenie swojego zdrowia?
- Zaakceptuj myśl , że pierwsze dni mogą być trudne! Nerwowe, przygnębiające i pełne irytacji.
- Unikaj sytuacji, które generują w Twojej głowie myśl o zapaleniu papierosa.
A przede wszystkim nie zniechęcaj się i nie poddawaj! Pamiętaj, z rzucenia palenia płynie zbyt dużo korzyści, abyś od razu rezygnował!
- Już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa, puls i ciśnienie krwi wraca do normy.
- Po 24 godzinach płuca zaczną się oczyszczać.
- Po 3 dniach nikotyna zostaje usunięta z organizmu, zaczniesz intensywniej czuć smaki i zapachy.
- Po 5 latach abstynencji ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę, obniży się też ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
- Twój portfel powiększy się o na pewno nie małą sumę !
Wszystkim rzucającym życzymy dużo motywacji i wytrwałości !
A tych palących ochoczo zachęcamy do walki z nałogiem!