Order Wojenny Virtuti Militari został ustanowiony w 1792 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego . Odznaczenie miało być przyznawane za zasługi na polu bitwy.
W zależności od kategorii orderu, przyznawano Krzyże:
- I klasa – Krzyż Wielki (z gwiazdą),
- II klasa – Krzyż Komandorski,
- III klasa – Krzyż Kawalerski,
- IV klasa – Krzyż Złoty,
- V klasa – Krzyż Srebrny.
Odznaczeniem tym mogą być uhonorowane nie tylko osoby fizyczne, a również miasta, jednostki wojskowe oraz okręty. Według ustawy order ten może zostać nadany jedynie w czasie wojny lub w okresie 5 lat od jej zakończenia. Do dnia dzisiejszego ponad 26 tysięcy osób otrzymało to najwyższe polskie odznaczenie.
Wśród udekorowanych są m.in.: generałowie: ks. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, ks. Eustachy Sanguszko, Stanisław Mokronowski, Józef Zajączek i Michał Wielhorski.
A także miasta : Lwów, Warszawa i francuskie Verdun.
W 1976 roku zbiorowo Order Virtuti Militari nadano żołnierzom polskim zgładzonym w Katyniu i innych miejscach kaźni, a w 1987 roku otrzymał go jedyny okręt wojenny ORP „Błyskawica”. Najmłodszą osobą uhonorowaną tym odznaczeniem jest poległy w walkach z Ukraińcami o Lwów w 1919 roku 13-letni Antoni Petrykiewicz.
Choć Order Virtuti Militari nie był nadawany od 1989 roku, nadal jest symbolem tego, co najcenniejsze w trudnej służbie żołnierza polskiego.
Warto pamiętać, że 11 listopada obchodzimy nie tylko Narodowe Święto Niepodległości , a również Święto Orderu Virtuti Militari, który w tym roku będzie miał już 229 lat !