Międzynarodowy zespół naukowców badających długość życia dzikich ssaków odkrył, że podobnie jak ludzie, żeńskie osobniki żyją znacznie dłużej niż samce.
Jest tam samo między innymi u szczurów, czy słoni gdzie samice żyły średnio o 18% dłużej niż samce w ponad 60% badań gatunków.
U ludzi kobiety żyją zwykle o około 7,8% dłużej.
Dlaczego?
Na genetyczne uwarunkowania różnic w długości życia wskazuje inna aktywność genów regulujących procesy zapalne u kobiet i mężczyzn. Zgodnie z zapalną teorią starzenia to subkliniczne przebiegający proces zapalny doprowadza do szybszego wyczerpania rezerw ustrojowych.
Kolejną przyczyną jest tryb życia. Do palenia w systemie codziennym przyznaje się 17,9% kobiet i aż 39,9% mężczyzn w Polsce. Jeśli chodzi o spożycie alkoholu to konsumpcję częściej
niż raz w tygodniu deklaruje 65% kobiet i aż 85% mężczyzn. Spożycie nadmierne dotyczy co czwartego mężczyzny pijącego alkohol częściej niż raz w tygodniu, ale rzadziej niż co dziesiątej kobiety.
Częstsze palenie i nadużywanie alkoholu, a także np. skłonność do prowadzenia pojazdów mechanicznych, które wiąże się ze znacznym ryzykiem zgonu w wyniku wypadku określa się jako ryzykowne zachowania związane z płcią męską.