OGŁOSZENIA

Gmina Gołdap złożyła wniosek o odstrzał 6 wilków

Wilk jest zwierzęciem chronionym przepisami prawa. W powiecie gołdapskim obserwuje się coraz więcej ich ataków na zwierzęta gospodarcze oraz psy. Podchodzą coraz bliżej zabudowań i zaczynają stanowić poważny problem nie tylko dla zwierzyny, ale i dla ludzi.

W środę o godzinie 15:00 w Hoteliku Gołdap rozpoczęło się spotkanie dotyczące licznych ataków wilków w naszych okolicach. Zebranie zostało zorganizowane przez Radę Powiatową Warmińsko- Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie gołdapskim. Uczestnicy sugerowali Doradcy Wojewody Warmińsko- Mazurskiego do spraw rolnictwa, że jest niezbędna zmiana przepisów.

Podczas spotkania rolnicy i właściciele zwierząt gospodarskich wymieniali się spostrzeżeniami dotyczącymi ataków wilków. Pokazywali zdjęcia zabitej zwierzyny jak i śladów wilków. Jeden z gospodarzy twierdził, że w 2023 roku miał zabitych ponad 30 cieląt. W okresie od 1 stycznia do 27 marca br. naliczył 7 sztuk zabitego bydła. Natomiast w poprzednich latach takie sytuacje miały charakter incydentalny.

Wilki przeważnie atakują młode cielęta, w wieku do około tygodnia życia. Warto tu zaznaczyć, że czas na rejestrację nowo narodzonego bydła wynosi 7 dni. Nie zawsze gospodarzom udaje się zwierzynę zarejestrować przed atakiem wilka.

Zastanawiano się, czy odstrzał jest jedynym wyjściem z coraz poważniejszej sytuacji. Istnieje opcja przesiedlenia części wilków, ale zdaniem uczestników spotkania jest nieskuteczna. Wymaga zgody władz innego terenu na ich przyjęcie, a pozostająca populacja w naszych okolicach i tak by się rozmnażała.

Przedstawicielka Urzędu Gminy poinformowała, że w zeszłym roku zostało zgłoszonych jedynie 16 incydentów w sprawie ataków wilków. Tym samym apelujemy- do Urzędu Gminy należy bezzwłocznie zgłaszać każdy atak oraz próbę ataku ze strony wilków. Jeśli jesteśmy w posiadaniu dowodów- zdjęć, filmów- warto je dodać do zgłoszenia. Pozwoli to przede wszystkim na zobrazowanie skali problemu oraz tworzenie statystyk.

Poproszono Przedstawicielkę Urzędu Gminy, aby została przygotowana głośna kampania informacyjna w celu uświadomienia społeczeństwu, jak należy postępować w przypadku ataków.

19 lutego 2024 roku przez Gminę Gołdap został złożony wniosek o odstrzał sześciu wilków. Do dnia dzisiejszego nie ma w tej sprawie odpowiedzi. Okoliczni myśliwi są gotowi do pomocy i redukcji populacji wilków. Wciąż oczekujemy na odpowiedź od RDOŚ (Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska) w sprawie zezwolenia na odstrzał.

A co z odszkodowaniami? Uczestnicy spotkania jasno podkreślają- procedura trwa bardzo długo, a przyznawanie pieniędzy jest jak loteria- raz zostaną przyznane, a raz nie. Ponadto, jeśli nie ma truchła zwierzyny, to „nie ma sprawy”, wówczas żadnego odszkodowania na pewno nie wywalczymy.

Przedstawiciele RDOŚ są zapraszani na spotkania z rolnikami, ale- co ciekawe i jednocześnie niepokojące- nikt nie przyjmuje zaproszeń.

Więcej o wilkach w naszych poprzednich artykułach:

https://terazgoldap.pl/stanowisko-i-dzialania-podjete-przez-gminy

https://terazgoldap.pl/problem-z-grasujacymi-wilkami

Informacje, jak należy się zachować podczas spotkania wilka: https://terazgoldap.pl/co-zrobic-gdy-spotkamy-wilka/

Jak uzyskać odszkodowanie za poniesione szkody: https://terazgoldap.pl/wilki-blisko-gospodarstw-domowych-co-robic-jak-uzyskac-odszkodowanie-w-razie-szkod/