Niezmienne od lat, wódka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów eksportowych na świecie. Trunek ten obchodzi dziś swoje święto . Polska wódka, tak jak francuski koniak, czy szkocka whisky jest wpisana na listę chronionych oznaczeń geograficznych.
Dlaczego Dzień Polskiej Wódki celebrowany jest właśnie 13 stycznia? Tego dnia w 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, modyfikująca definicję Polskiej Wódki. Ten trunek musi być produkowany z pięciu tradycyjnych zbóż (pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia i owsa) albo ziemniaków pochodzących z Polski.
Co więcej, wszystkie etapy produkcji (poza butelkowaniem) muszą odbywać się na terenie naszego kraju. Ta zmiana przepisów było polską reakcją na definicję wódki stworzoną przez Parlament Europejski, zgodnie z którą napój ten może być produkowany z każdego surowca pochodzenia rolniczego.
Wódka wpisana jest w polską historię, kulturę i życie społeczne. Co więcej, branża spirytusowa to ważny dział gospodarki. Zatrudnieni 100 tys. osób, a z tytułu podatków odprowadza do budżetu 12,5 mld zł rocznie. Jednocześnie jest istotnym odbiorcą produktów rolnych. Rocznie przetwarza ok. 750 tys. ton zbóż i 50 tys. ton ziemniaków.
Polska jest pierwszym rynkiem wódki w Unii Europejskiej i czwartym na świecie, po Rosji, USA i Ukrainie. Polska Wódka jest jedyną globalną rozpoznawalną marka produktową.
Co o spożyciu alkoholu w Polsce mówią statystyki?
- Na jednego Polaka rocznie przypada średnio 11,7 litra czystego alkoholu, co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych
- mężczyźni w naszym kraju spożywają 18,4 litra czystego alkoholu na mieszkańca rocznie, w przypadku kobiet jest to 5,6 litra
- 17 proc. chłopców i 21 proc. dziewcząt w wieku 15 lat co najmniej dwa razy w życiu piło alkohol.
Po jaki alkohol Polacy sięgają najczęściej?
Po piwo – 5 proc. spożywa codziennie, 10 proc. kilka razy w tygodniu. Jeśli chodzi o wódkę – codziennie pije ją 5 proc. pijących mężczyzn i 1 proc. kobiet, ale już kilka razy w miesiącu konsumuje ją 21 proc. Polaków i 8 proc. Polek.
Autorzy raportu przytaczają dane wskazujące, że 18,6 proc. osób spożywa alkohol ryzykownie lub szkodliwie. Zakładając, że piją jedynie dorośli, może to być aż 5 mln osób.
W Polsce żyje ok. 800 tys. osób z uzależnieniem od alkoholu. Dane wskazują, że aktualnie 820 tys. osób pije alkohol 5 dni w tygodniu lub częściej, a 4,7 mln pije alkohol do 4 dni w tygodniu (14,4 proc. populacji powyżej 15. roku życia.). Badanie CBOS wskazuje także, że w stosunku do 2010 zmniejszył się odsetek abstynentów z 22 do 16 proc.
Warto wspomnieć, co wiadomo o konsumpcji alkoholu w czasach pandemii COVID-19. Raporty pokazują, że podczas pierwszego lockdownu 43 proc. osób zgłosiło, że piło częściej; 25 proc. deklarowało, że rzadziej, a 32 proc. nie zgłosiło żadnych zmian w tym względzie.
Jak pić wódkę?
Jak podaje Stowarzyszenie Polska Wódka, wódkę degustujemy w trzech etapach: poprzez aromat, smak i tzw. finisz.
Aby w pełni docenić smak wódki- musi być ona podana w idealny sposób.
Czystą wódkę pijemy schłodzoną, ale nie zmrożoną. Zalecana temperatura to 6-8⁰C. Wódka jest przyjemnie chłodna, a jednocześnie nadal możliwe jest rozpoznanie aromatów trunku. Należy zrezygnować z mrożenia wódki, ponieważ każda zamrożona wódka smakuje tak samo. Wydobycie pełni smaku i aromatu wódki możliwe jest w temperaturze pokojowej.
Najlepiej podawać wódkę w kieliszkach do wódki w kształcie tulipana lub cylindra.
Wódkę należy sączyć powoli, aby jak najdłużej delektować się smakiem i poczuć końcowy efekt.
Jakie są skutki picia wódki?
Nie trzeba być alkoholikiem, aby doświadczyć przykrych skutków nadmiernego spożycia alkoholu. Nasza wątroba może, z reguły, uporać się z jedną standardową dawką alkoholu na godzinę. Oczywiście, każdy przypadek jest indywidualny i nasza zdolność do metabolizowania alkoholu zależy od naszej wagi, wieku, płci czy stanu naszej wątroby.
Krótkotrwałe skutki picia alkoholu to, między innymi:
Wymioty
Problemy z równowagą i koordynacją
Zanik zahamowań społecznych, co może prowadzić do złych decyzji
Znika umiejętność osądu, co również może skutkować złymi decyzjami
Osłabione zmysły, szczególnie wzrok
Utrata przytomności
Obniżona temperatura ciała, wychłodzenie organizmu
Podwyższone ciśnienie krwi
Rozwolnienie
Wahania nastroju.
Skutki długotrwałego spożycia alkoholu:
- Utrata pamięci
- Zanik koncentracji, trudności ze skupieniem i uczeniem się
- Zmniejszenie materii szarej w mózgu (odpowiedzialnej za kontrolę mięśni, odczuwanie sensoryczne, pamięć, mowę, emocje, podejmowanie decyzji, samokontrolę) i materii białej (odpowiedzialnej za poprawne połączenia w mózgu, a więc jego sprawne działanie
- Alkoholowe zapalenie wątroby
- Marskość wątroby
- Stłuszczenie wątroby
- Nadciśnienie
- Arytmia serca i kardiomiopatia przerostowa (przerost komory sercowej)
- Udar
- Rak przełyku, jamy ustnej, krtani, piersi, wątroby, jelita grubego.
W Warszawie na Pradze- Północ znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, gdzie można poznać jej bogatą i nieoczywistą historię. Kupując bilet VIP, można nawet urozmaicić zwiedzanie degustacją.
Przypominamy, wszystko jest dla ludzi, ale we wszystkim należy zachować umiar i rozsądek!
Jeśli podobają Ci się nasze artykuły i masz ochotę nas wesprzeć to zostań naszym patronem. (LINK PONIŻEJ) https://patronite.pl/TerazGoldap/description?