OGŁOSZENIA
There are no ads matching your search criteria.

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych – Dlaczego w Polsce coraz bardziej ich brakuje?

12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na kongresie tej organizacji w Meksyku w 1973 r. Data tego święta nawiązuje do dnia urodzin Florence Nightingale – prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej na świecie szkoły pielęgniarskiej.

To, ile jest w Polsce pielęgniarek, zależy również od szybkiego starzenia się tej grupy zawodowej. Starsze pokolenie odchodzi na emeryturę i nie jest zastępowane przez młodszą kadrę.

Od 2005 roku zmieniły się też regulacje dotyczące kształcenia pielęgniarek. Jeszcze kilka lat temu pracę w zawodzie pielęgniarki można było rozpocząć po ukończeniu 5-letniego studium medycznego. Dziś niezbędne są studia licencjackie, mile widziane są studia magisterskie, po których absolwent uzyskuje prawo do wykonywania zawodu. Przesunął się zatem wiek wchodzenia w zawód młodych pielęgniarek.

Ważnym argumentem w dyskusji jest podniesienie wynagrodzenia, jak miało to miejsce kilka lat temu w przypadku polskich lekarzy. Wyższa płaca pomoże także zmniejszyć liczbę godzin w miesiącu przypadających na jedną pielęgniarkę. Mniejsze zmęczenie i brak konieczności łączenia obowiązków w kilku miejscach naraz to mniej błędów medycznych i większy komfort pracy.

W wielu krajach rządzący zastanawiają się nad zmianą sposobu kształcenia pielęgniarek, by przekwalifikowanie się z innego zawodu było łatwiejsze i dostępne dla pokrewnych grup zawodowych. Pomysłem jest też zwiększenie kompetencji pielęgniarek, np. możliwość wystawiania przez nich recept lub wystawiania skierowania na określone badania. Być może do podjęcia studiów na kierunku pielęgniarskim zachęciłyby stypendia lub niższe czesne w przypadku uczelni prywatnych.

Fotowoltaika
BANK BNP PARIBAS
Ubezpieczenia
Naprawa Motorów
Sauna