W bieżącym roku bardzo często słyszało się o niebezpiecznych, a czasem tragicznych sytuacjach mających miejsce w nieużytkowanych budynkach (pustostanach) na terenie Gołdapi.
Najbardziej „słynnymi” pustostanami jest m.in. dawny spichlerz przy ulicy Warszawskiej, w którym notorycznie dochodzi do libacji osób bezdomnych, a nawet samobójstw, kolejny pustostan to dawna pralnia przy ulicy Armii Krajowej (potocznie Batory), w której powstało dzikie wysypisko czy też opuszczony, były Garnizon Wojskowy.

I co z tym naszym byłym kasynem? Czy istnieje jeszcze nadzieja?
Jak wiadomo w 2013 roku Wojsko Polskie sprzedało

Wisielec w pustostanie przy ul. Warszawskiej
Niestety, kolejne tragiczne sytuacje w naszym mieście… Wczoraj

Dzikie wysypisko śmieci w miejscu byłej pralni
Przy ulicy Armii Krajowej znajduje się nieużytkowany, opuszczony
Jeżeli mowa o tym ostatnim, to jak wiemy Gmina Gołdap wielokrotnie dokonywała wielu starań, aby skontaktować się z właścicielami obiektu, aby móc doprowadzić do kompromisu, aby budynek jak i obszar zostały w końcu, w należyty sposób wykorzystane. Niestety – bez skutecznie, ponieważ, właściciele od bardzo długiego czasu nie odbierają telefonów od samego burmistrza, jak i pracowników Urzędu Miejskiego w Gołdapi. Prosiliśmy o aktualnie informacje na temat całej sprawy natomiast odpowiedzi nie dostaliśmy.
Tak samo jak zresztą w sprawie pustostanu przy ul. Warszawskiej oraz Armii Krajowej. 20 maja wystosowaliśmy maila z zapytaniem m.in.: Kto jest właścicielem? Jakie losy czekają budynek – czy będzie restaurowany bądź burzony? a także co gmina zrobiła, aby zadbać o sytuacje niszczejącego oraz stanowiącego poważne zagrożenie budynku?
Niestety odpowiedzi nie otrzymaliśmy, choć urzędy są zobligowane do odpowiedzi na zapytania mediów w określonym prawie terminie.
Zgodnie z art. 35 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. organy administracji publicznej zobowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Jeśli sprawa wymaga zebrania dowodów, informacji lub wyjaśnień (art. 12 § 2 k.p.a.), przez co nie może zostać załatwiona niezwłocznie, powinna zostać załatwiona najpóźniej w ciągu miesiąca lub dwóch miesięcy w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych.