OGŁOSZENIA

Poznajcie historię tego ponad 100-letniego wynalazku !

Dziś coraz częściej mówi się o nadchodzącym schyłku radia w tradycyjnej formie. Trudno jednak wyobrazić sobie, żeby w najbliższym czasie kierowcy włączali telewizor w czasie jazdy.
 
Światowy Dzień Radia (World Radio Day) zainicjowano w Hiszpanii, został proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Celem święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na rolę radia w codziennym życiu i w rozwoju społeczeństwa.
 
Według danych statystycznych obecnie najpopularniejszą stacją radiową jest RMF FM . W pierwszej 10 znajdują się również : Radio Zet , Open FM czy Radio Złote Przeboje.
 
Między godzina 6 a 9 raną Radia RMF FM słucha, aż 4 mln słuchaczy ! Na drugim miejscu porannych audycji plasuje się Radio ZET( 2 mln słuchaczy ), na trzecim natomiast Radio Eska ( milion odbiorców każdego ranka ) .
 
Jak się okazuje w 2021 roku najpopularniejszym miejscem do słuchania radia ( aż 40% badanych ) był samochód . Natomiast 33 % badanych najczęściej słucha radia w domu, a 13,5% w pracy.
 
Z okazji dzisiejszego dnia chcemy przypomnieć wam historię tego ponad 100 letniego wynalazku.
 
O miano twórcy radia walczyło kilku naukowców. W 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli, ale po jego śmierci. Za twórcę radia uważa się więc Marconiego Guglielmo, który korzystał z wcześniejszych prac naukowych Tesli.
 
Guglielmo w 1894 roku rozpoczął pierwsze doświadczenia z przesyłaniem i odbieraniem fal radiowych. W 1895 roku Guglielmo uzyskał łączność radiową na odległość 1 kilometra, ale jego wynalazek nie spotkał się z zainteresowaniem włoskiego społeczeństwa.
 
Rok później wyjechał do Anglii, gdzie jego sprzęt nadawczy został zainstalowany na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse’a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku, zaś sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym. Widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst i ta próba uważana jest za pierwszą publiczną próbę radia.
 
Pierwsza wiadomość została przekazana drogą radiową w 1901 roku, przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem radiowym była litera „S” alfabetu Morse’a.
 
Na powszechny dostęp do radioodbiorników trzeba było poczekać do lat 20. ubiegłego wieku. Radio w czasach, w których telewizja nie była jeszcze rozpowszechniona, było dla wielu jedynym źródłem informacji i rozrywki. Fale radiowe dosięgały tam, gdzie nie dowożono prasy. Nie trzeba było już iść do filharmonii, żeby posłuchać muzyki.
 
Początkiem polskiej radiofonii był rok 1926, kiedy nadawanie rozpoczęła oficjalna stacja nadawcza w Warszawie.
 
Warto mieć również na uwadze, że radio odegrało ogromną rolę w czasie wojny, kiedy to wspomagało działania konspiracyjne i wyzwoleńcze.
 
Dajcie nam znać czy słuchacie radia i jaka jest wasza ulubiona stacja !
 
 
Jeśli podobają Ci się nasze artykuły i masz ochotę nas wesprzeć to zostań naszym patronem. (LINK PONIŻEJ) https://patronite.pl/TerazGoldap/description?