OGŁOSZENIA
There are no ads matching your search criteria.

Wola większości

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Demokracji.

Ma on swoje korzenie już w starożytnej Grecji.

Demokracja, czyli rządy ludu. Ustrój, w którym władza jest sprawowana wolą większości. Istnieją jej różne formy jak demokracja pośrednia i bezpośrednia.

Polska zaczynała od monarchii a skończyła na demokracji. W trakcie przeszła różne formy tych ustrojów by stać się od 2 kwietnia 1997 roku państwem o ustroju republikańskim i demokracją parlamentarną z systemem parlamentarno-gabinetowym.

W Polsce w 1791 roku wprowadzono jako pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję 3 maja.

4 czerwca 2021 roku obchodziliśmy 32. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Na świecie pełna demokracja na rok 2020 istniała tylko w 23 państwach, co stanowi 13,8% państw, natomiast demokracja wadliwa panowała w 52 państwach, co stanowi ich 31,1 % a 41% światowej populacji.

Demokracja pełna to ustrój, w którym podstawowe swobody obywatelskie i wolności polityczne są przestrzegane oraz wzmacniane przez kulturę polityczną, sprzyjającą rozwojowi demokracji. Media to niezależne jednostki a rząd funkcjonuje bez zarzutu. Natomiast demokracja wadliwa panuje w krajach, w których wybory są przeprowadzone w sposób uczciwy a swobody obywatelskie – mimo problemów – przestrzegane. Jednak państwo ma istotne problemy m.in. z funkcjonowaniem rządu czy kulturą polityczną.

 Na koniec słowa Ernesta Gellnera:

„Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji.”

Sauna
Fotowoltaika
Ubezpieczenia
Naprawa Motorów
BANK BNP PARIBAS