Jak mówi definicja – burza to zjawisko meteorologiczne związane z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus.
Charakterystyczny dla burz jest intensywny opad deszczu, śniegu lub gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze – najczęściej pioruny, dające charakterystyczne efekty świetlne (błyskawice) i dźwiękowe (grzmoty).
Sam grzmot można usłyszeć w odległości maksymalnie do 40 km od miejsca, w które uderzył piorun. Jeśli więc słyszysz grzmoty, to znaczy, że jesteś wystarczająco blisko, by pod gołym niebem zostać trafionym przez piorun.
Być może pamiętasz z dzieciństwa pewne wyliczenia odległości burzy od twojego miejsca pobytu, ale czy w dorosłości zagłębiałeś się jak to jest w rzeczywistości? Jeśli nie to właśnie masz okazje.
JAK OBLICZYĆ ODLEGŁOŚĆ OD BŁYSKU DO GRZMOTU?
Aby obliczyć odległość uderzenia pioruna w metrach należy pomnożyć liczbę sekund, którą obliczyłeś przez 340 (340 m/s to w przybliżeniu prędkość dźwięku). Dla przykładu: 3 sekundy razy 340 daje nam 1020 m. Ponieważ 1000 metrów to 1 kilometr, więc odległość burzy to 1 km i 20 metrów. Ten wynik jest najdokładniejszy.