ZUS nie będzie dobrowolny. Rząd się nie zgadza

ZUS nie będzie dobrowolny. Rząd się nie zgadza źródło zdjęcia:

Nie ma zgody na wprowadzenie postulowanej przez przedsiębiorców dobrowolnych składek na ZUS. Nadzieje biznesu rozwiał Jarosław Gowin, minister rozwoju i pracy.

 

ZUS, który szczególnie przez małe przedsiębiorstwa postrzegany jest jako główny problem w prowadzeniu działalności gospodarczej, pozostanie obowiązkowy mimo problemów, jakie sprawia w czasie pandemii konieczność odprowadzania składek.

Rządzący dobrze zdają sobie sprawę z wagi obciążeń, jakie nakłada ZUS, są jednak skłonni tylko do tymczasowego zwolnienia wybranych przedsiębiorstw z konieczności opłacania składek, a nie wprowadzenia postulowanej przez przedsiębiorców dobrowolności.

Całkowity lockdown gospodarki może doprowadzić do upadku nawet co czwarte polskie przedsiębiorstwo. To zatrważająca perspektywa zarówno dla Polaków, jak i polskiej gospodarki, dlatego też rząd stara się znaleźć rozwiązania, które mogą ochronić biznes przed najgorszym.

Jednym z postulatów podnoszonym przed przedsiębiorców na długo przed pojawieniem się pandemii COVID-19 jest wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS. Dla najmniejszych podmiotów regulowanie zobowiązań wobec zakładu potrafi być największym obciążeniem.

Rząd znakomicie zdaje sobie sprawę z tej sytuacji: jednym z pierwszych rozwiązań zaproponowanych w ramach tarcz antykryzysowych było czasowe zwolnienie z opłacania ZUS. Przedsiębiorcy mieli nadzieję, że z powodu pandemii uda się przekonać rząd do wprowadzenia całkowitej dobrowolności w opłacaniu ZUS. Ich nadzieje zostały jednak rozwiane przez Jarosława Gowina.

Komentarze    Brak komentarzy