OGŁOSZENIA
Nie ma ogłoszeń pasujących do Twoich kryteriów wyszukiwania.

„Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. 

Od dziś (1.04) przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Gołdapi oglądać można wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. 
Wystawa przygotowana przez Dom Kultury w Gołdapi dostępna będzie do 29 kwietnia br.
Zapraszamy do oglądania! 
 
 
Termin „zbrodni katyńskiej” kojarzony jest w oczywisty sposób z miejscowością Katyń na terenie Rosji, wsią położoną w obwodzie smoleńskim nad rzeką Dniepr.

To właśnie w Katyniu spoczywa 4421 oficerów Wojska Polskiego, przywiezionych z obozu w Kozielsku, w którym przebywali od jesieni 1939 roku.

Należy jednak pamiętać, że zbrodnie NKWD i doły śmierci, do których trafili bestialsko zamordowani obywatele polscy, obejmowały poza Katyniem inne miejsca Rosji sowieckiej: Kalinin (dzisiaj Twer) Miednoje, Cherson, Kuropaty na Białorusi, Kijów- Bykownię i Charków na Ukrainie oraz inne jeszcze nieodkryte.

Katyń to symbol zbrodni sowieckiej dokonanej na Polakach wczesną wiosną 1940 roku. Podobnie jak symbolem straszliwych zbrodni dokonywanych przez Niemców stał się Auschwitz. Znamienne i nieprzypadkowe, że zbrodnia katyńska dokonana przez Sowietów w kwietniu i maju 1940 roku, zbiegła się z budowanym przez Niemców KL Auschwitz, także  wiosną 1940 roku…