OGŁOSZENIA

Żaden wiek nie jest bezpieczny. Światowy Dzień Onkologii to czas, kiedy warto pomyśleć o sobie!

Na całym świecie 4 października głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem. W naszym kraju z powodu nowotworów umiera ponad 100 tyś. osób rocznie. 

Wskaźnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych w Polsce jest jednym z najwyższych w krajach OECD.

Najczęściej chorujemy na nowotwory: płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajników, szyjki macicy… Zabija praktycznie każdy z nich.

Dlaczego?

Bo przede wszystkim wciąż zapominamy o profilaktyce! 

Badać powinien się każdy, regularnie! I to nie ulega żadnej wątpliwości. Jedyne co musisz zrobić to oddać krew-być może właśnie ratujesz życie swoje i swoich bliskich.

Obchody Światowego Dnia Onkologii są okazją do zwrócenia społecznej uwagi na profilaktykę nowotworów w życiu codziennym, a także na problemy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi.

Rozwój choroby nowotworowej w organizmie człowieka trwa od kilku do kilkunastu lat.  Najpierw musi zadziałać czynnik powodujący niepożądane zmiany w komórce, która następnie namnażając się tworzy guza nowotworowego. Nieprawidłowe komórki powstają w ciele człowieka w ciągu całego życia, ale zdrowy organizm potrafi sam zniszczyć źle działającą komórkę.

Wraz z rozwojem cywilizacji i skażeniem środowiska naturalnego człowieka wzrasta zachorowalność na nowotwory, które stały się chorobami cywilizacyjnymi.

Czy tragiczne statystyki mogłyby wyglądać inaczej? Okazuje się, że tak. Mimo że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok nadal zapominamy o profilaktyce.

Dlatego właśnie dziś (4 października) na całym świecie z okazji Światowego Dnia Onkologii głośniej mówi się nie tylko o chorobach nowotworowych, ale także o ich profilaktyce i życiu z chorobą.  

W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na czynniki niesprzyjające zdrowiu powstał „Europejski kodeks walki z rakiem”, w którym m.in. zaleca się unikania palenia tytoniu i picia alkoholu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zdrowej diety oraz podejmowanie aktywności fizycznej.

Jednak nie tylko dziś warto pamiętać o tym, że wczesne wykrycie choroby zwiększa nasze szanse na pokonanie jej. Dzięki regularnym badaniom jesteśmy w stanie wykryć chorobę we wczesnym stadium.

Jednym z podstawowych badań dzięki, którym możemy dowiedzieć się o tym co dzieje się w naszym organizmie jest morfologia krwi – warto wykonywać ją raz w roku, a także wtedy gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy. 

Wykorzystaj dzisiejszy dzień, aby pomyśleć o swoim zdrowiu, zapisz się na badania i koniecznie zachęć do tego swoich bliskich! 

Alior Bank
Ubezpieczenia
Sauna
Fotowoltaika