OGŁOSZENIA

Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w Szkole Podstawowej w Pogorzeli

Czwartek w szkole przebiegł pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana korytarze zamieniły się w miejsce czarów i magii. Młodsi uczestnicy andrzejkowych szaleństw 
z niecierpliwością czekali, aby wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Po południu natomiast klasy IV-VIII zorganizowały imprezę andrzejkową. Były tańce przy ulubionej muzyce, konkursy oraz słodki poczęstunek.

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja.

Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.