OGŁOSZENIA

Wysokie temperatury, relaks na plaży, urlopy- rozpoczynamy lato !

Lato to chyba ulubiona pora roku większości z nas. Kojarzy się przede wszystkim z relaksem, słońcem, no i oczywiście z wakacjami.

Mimo że pogoda nas dziś nie rozpieszcza i przypomina raczej jesienny klimat niż letni..

To właśnie dzisiaj (21.06.br) mamy pierwszy dzień astronomicznego lata, kalendarzowy zaś przypada jutro (22 czerwca).  W czasie lata astronomicznego dzień jest dłuższy niż noc, ale z każdą kolejną dobą się to zmienia, ponieważ słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach ponad horyzontem.

Dzisiejszy dzień trwać będzie 16 godzin 46 minut i będzie dłuższy o ponad 9 godzin od najkrótszego dnia w roku !

21 czerwca to najdłuższy dzień w całym roku. Przez najbliższe miesiące warto spoglądać w niebo, wyczekując astronomicznych atrakcji.

Czekają nas między innymi deszcze spadających gwiazd, natomiast w lipcu nastąpi kolejna już w tym roku superpełnia Księżyca. 

Warto wspomnieć o tradycjach związanych z obchodami pierwszego dnia lata. 

Najbardziej znaną tradycją jest tzw. ,,Noc Kupały” to słowiańskie święto wody, ognia, miłości i płodności, którego obchody związane są z letnim przesileniem. Obchodzono je w najkrótszą noc roku, a związanym z uroczystością rytuałom przypisywano oczyszczającą moc, mającą zapewnić zdrowie i urodzaj. W tę wyjątkową noc rozpalano ogniska, wróżono i oddawano się wesołej zabawie.

Zapytacie do kiedy trwa lato? W 2022 roku astronomiczne lato skończy się 23 września, korzystajmy więc puki możemy !!

Życzymy wam przede wszystkim dużo słońca i wakacji pełnych energii ! 

PK Serwis 2023
Sauna
Proniek
Rostek, Rawinis
Rol-Masz
Ubezpieczenia
Beauty Space
Eko-pal