Wymień ogumienie jeszcze przed kolejnym lockdownem. Czy to już odpowiednia pora?

Wymień ogumienie jeszcze przed kolejnym lockdownem. Czy to już odpowiednia pora? źródło zdjęcia:

Nawet jeśli sytuacja epidemiczna sprawia, że jeździmy mniej niż kiedyś, odpuszczenie sobie wymiany opon na zimowe to kiepski pomysł. Jest przynajmniej parę powodów, dla których warto to zrobić.

Ze zmianą opon nie warto czekać do momentu pojawienia się pierwszego śniegu także z tego względu, że już wcześniej w godzinach nocnych i o poranku niska temperatura może powodować tworzenie się tzw. czarnego lodu – cienkiej, niewidocznej warstwy zamarzniętej wody na jezdni. Zimowe opony zapewniają w takich warunkach większą kontrolę nad pojazdem.

Ciekawostki na temat opon zimowych:

  • Wymieniamy opony zimowe na nowe, gdy bieżnik osiągnie głębokość 4 mm.
  • Przy okazji wymiany opon na zimowe, przed wyjazdem w góry, a także gdy zrobi się mroźno, należy sprawdzić ciśnienie. Niskie temperatury powietrza powodują bowiem jego spadek. Specjaliści podkreślają, że każda zmiana o 10°C, to anomalia poziomu ciśnienia w ogumieniu o +/- 0,1 bara. Dlatego w przypadku nadchodzących mrozów zaleca się zwiększenie ciśnienia w oponach zimowych o 0,2 bara w stosunku do wartości zalecanej przez producenta samochodu.
  • Wielu kierowców uważa, że nie ma potrzeby wyważania opon przy ich zakładaniu. W końcu to dodatkowy koszt. Tymczasem wyważenie powinno być zupełnym minimum, ponieważ pominięcie tej czynności skutkuje m.in. nierównomiernym ścieraniem bieżnika, co przekłada się nie tylko na komfort prowadzenia samochodu, ale też zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia opony.
  • Najkorzystniej jest je przechowywać w suchym pomieszczeniu o stałej temperaturze (między 10 a 20 stopni Celsjusza). Wbrew pozorom, ogromne znaczenie ma również sposób ich ustawienia. Jeśli przechowujesz same opony, powinny one stać pionowo i warto co jakiś czas je obrócić. Unikaj wieszania ich na hakach lub układania w stosy.
  • Decydując się na zakup opon pamiętaj nie tylko o właściwym rozmiarze, ale też o indeksach prędkości oraz nośności.

Kolejnym argumentem za zmianą opon już teraz jest możliwość uniknięcia tłumów i kolejek do zapisu. Wcześniejsza decyzja pomoże Wam wymienić opony jeszcze przed nadchodzącym szczytem, w którym wulkanizatorzy będą mieli pełne ręce roboty. Kto wie, jak rozwinie się wzbierająca fala zachorowań? Być może uda Wam się wymienić ogumienie jeszcze przed kolejnym lockdownem, który nie jest obecnie wykluczony?

Jesteś zainteresowany wymianą opon? Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnego serwisu opon DARKPON. Na miejscu specjaliści doradzą w wyborze opon, oraz dokonają wymiany. Kliknij -> www.darkpon.com

 

 

 

Komentarze    Brak komentarzy