OGŁOSZENIA

Wybrała się na spacer po pasie drogi granicznej

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi ujawnili osobę, która w minionych dniach lipca weszła na pas drogi granicznej.

Kamery zarejestrowały spacerującą po pasie drogi granicznej kobietę. Patrol SG natychmiast ruszył w kierunku granicy.

Okazało się, że kuracjuszka nie zwracając uwagi na oznaczenia granicy państwa, wybrała się na spacer. Tym razem do przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom nie doszło, ale pamiętajmy, że wejście na pas drogi granicznej jest też wykroczeniem. Za to grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

 

Wizyta kuracjuszki na pasie drogi granicznej skończyła się pouczeniem. Straż Graniczna apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa w czasie turystycznych wycieczek czy grzybobrania.

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG ujawnili około 30 osób, które najczęściej z ciekawości łamały przepisy, wchodząc na pas drogi granicznej. W większości byli to turyści, kuracjusze czy grzybiarze. 

Straż Graniczna przypomina o zasadach obowiązujących przy granicy państwa. Należy pamiętać, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Przekraczanie jej jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych tj. w przejściach granicznych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię, czy pospacerować po pasie granicznym.

Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie Karnym lub Kodeksie Wykroczeń, w zależności od okoliczności czynu, zagrożone karą grzywny do 500 zł bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.

 

Ubezpieczenia
Rol-Masz
Beauty Space
PK Serwis 2023
Eko-pal
Sauna
Proniek
Rostek, Rawinis