Wojsko ma pomóc w pilnowaniu wolnych łóżek w szpitalach covidowych

Wojsko ma pomóc w pilnowaniu wolnych łóżek w szpitalach covidowych źródło zdjęcia: Image by Silas Camargo Silão from Pixabay

Adam Niedzielski poinformował, że poprosi o pomoc szefa MON Mariusza Błaszczaka. Minister zdrowia chce wysłać żołnierzy do pilnowania wolnych łóżek w szpitalach covidowych.

Niedzielski mówił, że często mamy do czynienia „z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek (dla chorych na Covid-19), które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować”.

Dlatego będziemy chcieli tutaj zastosować rozwiązanie takie bardziej obiektywne, poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach – zapowiedział szef MZ.

Będziemy zwracali się do ministra (obrony narodowej) Mariusza Błaszczaka (…), aby do każdego szpitala została skierowane osoba – żołnierz czy wojsk terytorialnych, czy armii operacyjnej, który będzie odpowiadał za aktualizowanie tego systemu – powiedział Niedzielski.

Jak dodał, w tym tygodniu zostanie wprowadzone „rozwiązanie na poziomie rozporządzenia ministra zdrowia”, które będzie zobowiązywało do odświeżania zawartości systemu o wolnych łóżkach co najmniej co 3 godziny, a nie jak do tej pory raz dziennie. 

„Wojsko nie przejmuje szpitali, ale udziela im wsparcia”

Niedzielski został zapytany, „jakie umocowanie prawne będą mieli żołnierze, którzy zostaną skierowani do szpitali, by administrować łóżkami covidowymi”.

Minister odpowiedział, że „wojsko nie przejmuje szpitali”. To jest pomoc, to nie jest żadne przejmowanie szpitali, to nie jest żaden scenariusz zarządzania komisarycznego. To nie jest ten model. Tu chodzi o wsparcie – oświadczył.

Komentarze    Brak komentarzy