OGŁOSZENIA

Władze miasta i powiatu zabrały głos podczas wiecu – Gołdap Solidarna z Ukrainą

mmm

Od czwartku, po ataku Rosji na Ukrainę w całej Polsce odbywają się spotkania pod hasłami ,,Solidarni z Ukrainą”.

Dzisiaj (27.02) o godzinie 16:00 również w naszym mieście odbył się wiec solidarności z narodem ukraińskim.

Spotkanie zorganizowała społeczność gołdapska, ale przybyli przedstawiciele każdej strony. Były obecne władze miasta i powiatu, nie zabrakło też Ukraińców i Białorusinów, którzy od lat mieszkają w naszym mieście. Obecni byli również mieszkańcy Bań Mazurskich i Olecka.

Łącznie na Placu Zwycięstwa zebrało się około 100 osób.

W tłumie powiewały flagi Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Odtworzono pieśń żałobną Majdanu, a także Hymn Polski.

Transparenty z hasłami nawoływały do europejskiej solidarności z Ukrainą bądź wyrażały dobitny sprzeciw wobec agresji Putina i Federacji Rosyjskiej.

Głos na spotkaniu zabrał przewodniczący związku Ukraińców, Burmistrz Gołdapi oraz Starosta Pani Marzanna Wardziejewska, ale to przede wszystkim Ukraińcom oddano trybunę.

„Jeszcze kilka dni temu nikt z nas nie wyobrażał sobie, że w cywilizowanej europie, tutaj obok nas może zdarzyć się taka tragedia, że może wybuchnąć wojna. Dzisiaj już wiemy, że to ma miejsce. A tuż przy naszej granicy cierpią ludzie. To są nasi ludzie, nasi przyjaciele.. „ – powiedziała Pani Starosta. 

Gołdapianie w rozmowach z nami nie szczędzili łez,       z naciskiem podkreślali, że z wielkim bólem łączą się z naszymi sąsiadami.

,,Mamy XXI wiek, a na świecie dzieją się takie okropne rzeczy, Putin jest brudny i fałszywy. Internetowe trolle będą teraz odwracać uwagę od prawdy….” podkreśliła jedna z mieszkanek Gołdapi.

Podczas spotkania padły nie tylko słowa solidarności czy wsparcia dla ogarniętego wojną kraju i jego obywateli. Wspomniano również, na jaką pomoc mogą liczyć Ukraińcy ze strony urzędu miasta i starostwa.

Poinformowano również o trwających akcjach i zbiórkach żywności oraz niezbędnych artykułów.

Wiec zakończyła pieśń ,,Podaj Rękę Ukrainie”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!