Wiosna właśnie wchodzi pewnym krokiem. To już dziś – równonoc wiosenna !

Wiosna właśnie wchodzi pewnym krokiem. To już dziś – równonoc wiosenna ! źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/wiosna

Dziś, 20 marca ma miejsce równonoc wiosenna, czyli inaczej przesilenie wiosenne. Tuż po tym, nazajutrz, rozpocznie się astronomiczna wiosna. 

Zjawisko równonocy wiosennej oznacza, że słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej tę półkulę, a słabiej półkulę drugą. Już dzisiaj słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o godzinie 17.48.

Ten dzień będzie trwał dokładnie 12 godzin i 10 minut i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godziny i 37 minut oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godziny i 27 minut. Na dzisiejszym, wieczornym niebie można będzie zaobserwować jasno świecącą planetę Wenus, tworzącą malownicze konfiguracje z innymi obiektami niebieskimi, prócz tego widać jeszcze gwiazdozbiór Oriona, a także Syriusza – najjaśniejszą gwiazdę nocnego nieba. W przypadku Oriona, którego jasne gwiazdy przypominają symboliczną sylwetkę człowieka z pasem trzech gwiazd pośrodku, możemy spojrzeć na inne ciekawe doniesienie astronomiczne z ostatnich miesięcy – gwiazdę Betelgeza. 

Komentarze    Brak komentarzy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *