OGŁOSZENIA

Wielkanoc – ciekawe tradycje i zwyczaje

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne łączą się z tradycją ludową. Przez wieki powstało wiele obrzędów i zwyczajów, związanych z tymi Świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego.

Już jutro wszyscy usiądziemy do stołu, by zjeść wspólne śniadanie wielkanocne. W związku z tym przypomnijmy, jakie tradycje i zwyczaje od lat mamy w naszej kulturze. 

  • Niedziela Palmowa:

W Niedzielę Palmową w zwyczaju przyozdabia się palmę tak zwanymi wiecznie zielonymi roślinami: tują, świerkiem, borówkami leśnymi, bukszpanem, cisem. Całą palmę dekoruje się potem kolorowymi wstążkami i suszonymi kwiatami. Taką palmę następnie zanosi się do kościoła, by ją poświęcić.

  • Koszyczek Wielkanocny:

W Wielką Sobotę do kościoła idzie się z koszyczkiem wielkanocnym, w którym znajduje się święconka, czyli najczęściej symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin i soli. 

  • Malowanie jajek – barwne zwyczaje Świąt Wielkanocnych

Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jeden z tych, którego za dziecka wyczekiwało się z wielką niecierpliwością. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia.

  • Poniedziałek Wielkanocny – Śmingus Dyngus:

Inaczej Lany Poniedziałek – polega  przede wszystkim na wzajemnym oblewaniu zimną wodą. Często z zaskoczenia. Każdy z nas na pewno pamięta podwórkowe „wodne wojny” w ten dzień.