OGŁOSZENIA

Więc przytul mnie – tak odgonisz myśli złe !

children-1869265_960_720

Przytulanie jest potrzebą, która towarzyszy człowiekowi już od momentu narodzin i jeśli jest odpowiednio zaspokojona – nie zanika przez całe życie. Dlaczego dotyk jest taki ważny? 

Szukamy ukojenia w bezpiecznych ramionach, kiedy jest nam źle lub się boimy. Przytulamy się długo i często do partnera, którego kochamy. Nosimy na rękach i kołyszemy niemowlę, gdy płacze lub coś je boli. Przytulamy dziecko, któremu jest smutno i potrzebuje naszego wsparcia. 

Dotyk działa antystresowo, poprawia nastrój i zmniejsza poczucie lęku, a to dzięki wydzielaniu endorfin, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, poczucie błogości, a czasem wręcz euforii.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przytulania , to niezwykle miłe święto jest doskonałą okazją, by odkryć dobroczynne właściwości płynące z przytulania.

Przytulanie kojarzy nam się bardzo pozytywnie. Jest przede wszystkim doskonałym sposobem na okazanie uczuć bliskiej dla nas osoby. Za wszystkim stoi oksytocyna, czyli hormon, który oddziałuje na narządy w organizmie oraz jako neuroprzekaźnik chemiczny w mózgu. Wydziela się właśnie podczas przytulania. Dzięki uwalnianiu tego hormonu obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. 

Podczas przytulania zwiększamy poziom tlenu we krwi oraz regulujemy puls. Dzięki temu możemy polepszyć pracę serca. Udowodniono, że ludzie, którzy mają skłonności do unikania wszelkich form kontaktu fizycznego, narażeni są na większe ryzyko zapadnięcia na choroby związane z sercem, ze względu na jego przyspieszony rytm.

Okazuje się, że przytulanie ma również niemały wpływ na nasz układ nerwowy. Badania pokazują, że dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości przytulania, wykazują 20 proc. mniejszą sprawność mózgu. Zatem już od najmłodszych lat przytulanie ma istotne znaczenie dla rozwoju neuronów. Brak okazywania uczuć pod postacią przytulania może powodować osłabienie sprawności układu nerwowego, co zmniejsza zdolność psychiczną i motorykę w trakcie dorosłego życia. 

Jak widać ta niepozorna czynność niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla naszego zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.  

Wobec tego nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam miłego świętowania  ! Odłóżcie więc telefony i bierzcie się do roboty! 

 

Jeśli podobają Ci się nasze artykuły i masz ochotę nas wesprzeć to zostań naszym patronem. (LINK PONIŻEJ) https://patronite.pl/TerazGoldap/description?