OGŁOSZENIA

Wichura zostawiła po sobie same straty – załamani rolnicy proszą o pomoc

Projekt bez tytułu (1)

Silny, porywisty wiatr w ciągu kilku miesięcy spowodował wiele szkód. W całej Polsce były setki interwencji związanych z powalonymi drzewami, uszkodzonymi domami czy przygniecionymi samochodami. Również w naszym powiecie wiatr spowodował wiele nieodwracalnych szkód.

27 maja 2022r. silny wiatr zmiótł dach w jednej z obór znajdującej się w miejscowości Juchnajcie.

Jak informują właściciele fragment dachu uszkodził budynek mieszkalny, dachówki ,,zerwał komin” i wylądował 200 metrów dalej na łące.

W tej chwili mimo, iż dach został zabezpieczony przez służby przed deszczem w dalszym ciągu zalewa oborę. Zaistniała szkoda została bezzwłocznie zgłoszona do ubezpieczalni.

Właściciele siedliska zwrócili się do nas z prośbą o pomoc. Poprosiliśmy o dokumenty w celu weryfikacji tego zdarzenia. Rolnicy przedstawili nam pisma od ubezpieczalni z których wynika, iż znana firma ubezpieczeniowa uchyla się od wypłaty odszkodowania. 

Jak możemy przeczytać w jednym z przedstawionych dokumentów:

,,Huragan to wiatr wiejący z prędkością nie mniejszą niż 24m/s, którego działanie wyrządza masowe szkody, pojedyncze szkody uważa się za spowodowane przez huragan, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu. W toku przeprowadzonej likwidacji szkody ustalono, iż w dniu szkody nie stwierdzono działania wiatru o sile huraganu”

Rolnicy zwrócili się również do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Wojewoda podjął kroki w tej sprawie, temat zostanie poruszony na radzie miejskiej, która odbędzie się 15 lipca br.

W celu pomocy rolnikom utworzono zbiórkę na jednej z platform. Właściciele proszą o pomoc w udostępnieniu zbiórki pieniędzy na odbudowę dachu.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/n7hfwk

Link do nagrania jak wygląda obora w tej chwili: https://www.facebook.com/100008267593479/videos/1428896990873840

Link do profilu właściciela: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008267593479