OGŁOSZENIA

Wartość 300 mln złotych w rękach handlarzy: Zatrzymano 10 członków gangu i zabezpieczono broń!

Kolejny sukces będący efektem międzynarodowej współpracy polskich, hiszpańskich i niemieckich organów ścigania za pośrednictwem Europolu i Eurojustu. Członkowie rozbitej narkotykowej, międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej działali w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Ekwadorze i Litwie.

Według śledczych grupa mogła przemycić do Europy, w tym do Polski około 5,5 tony narkotyków, głównie kokainy, marihuany oraz haszyszu, których wartość w sprzedaży detalicznej wyniosłaby 300 mln zł.

Tym razem funkcjonariusze w Polsce, Hiszpanii i w Niemczech zatrzymali 10 osób i zabezpieczyli m.in. 2 karabiny maszynowe AK-47, zagłuszarkę sygnałów GPS oraz sprzęt mogący służyć do kradzieży samochodów.

Rozpracowaniem międzynarodowej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością narkotykową zajmowali się funkcjonariusze zespołu śledczego powołanego przez Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W skład zespołu wchodzą funkcjonariusze Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej przemycali do Polski kokainę, marihuanę oraz haszysz, przede wszystkim z Ekwadoru i Hiszpanii, a następnie wprowadzali narkotyki do obrotu, głównie na terenie województw: podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że od 2018 roku członkowie gangu mogli przemycić do Polski, a następnie wprowadzić na rynek, 5 ton marihuany i haszyszu o czarnorynkowej wartości  około 150 mln zł oraz blisko pół tony kokainy wartej około 150 mln zł.

W związku z tym, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali nie tylko w Polsce, ale także na terenie Hiszpanii, Niemiec, Litwy oraz Ekwadoru funkcjonariusze CBŚP i SG nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami i pracownikami Policia Nacional, Guarda Civil, Europolu oraz Eurojustu.

Podczas operacji, w Hiszpanii funkcjonariusze Policia Nacional oraz Guarda Civil, przy wsparciu funkcjonariuszy W-MOSG i policjantów zatrzymali 2 mężczyzn poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. Do sprawy zabezpieczono także karabin maszynowy AK-47.


Niemal w tym samym czasie w Polsce funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci z Zarządu w Rzeszowie oraz Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili działania na terenie woj. podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego. Zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Według śledczych niektórzy z podejrzanych mają powiązania ze środowiskiem pseudokibiców śląskich klubów sportowych. Trzech z zatrzymanych było poszukiwanych  Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd, na wniosek zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej.