OGŁOSZENIA

Walentynki- jaka jest ich historia? Czy to święto tylko dla zakochanych?

Walentynki to święto zakochanych, tego dnia i na krótko przed sklepy i kwiaciarnie przeżywają oblężenie – każdy chce kupić przynajmniej symboliczną czerwoną różę i dodać do niej czekoladki, koniecznie w kształcie serca.

Rezerwacje w restauracjach robione są z wielotygodniowym wyprzedzeniem, a jeżeli walentynki wypadają w weekend, zakochani decydują się również na romantyczny wyjazd.

Warto pamiętać, że walentynki powinny trwać cały rok. Najlepszym prezentem jest uwaga i wspólne spędzanie czasu na co dzień.

Walentynki to nie tylko święto dla zakochanych z dłuższym stażem, to też wspaniały moment na wyznanie miłości lub podjęcie pierwszych kroków, by ją zdobyć! 

Niektórzy mówią, że walentynki to tylko święto konsumpcjonizmu, a nie miłości. Jak jest naprawdę? Skąd się wzięły walentynki? 

Trudno jednoznacznie wskazać genezę walentynek. Istnieje teoria, że są związane ze starożytnym świętem ku czci rzymskiej bogini oraz boga przyrody Pana. Dzień ten nazywano Luperkaliami i obchodzono 14-15 lutego.

Obecnie w Chrześcijaństwie przyjęło się, że zakochani mają swojego patrona, a jest nim oczywiście św. Walenty, którego męczeńska śmierć miała miejsce 14 lutego 269 r. Walenty sprzeciwił się cesarzowi rzymskiemu, który wydał dekret zabraniający legionistom zawierania związków małżeńskich. Złamał ten zakaz udzielając młodym żołnierzom ślubów, za co naraził się na gniew władcy i karę.

Według legendy w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Na dzień przed egzekucją Walenty wysłał do niej list podpisany „Od Twojego Walentego”.

Jakie są najpowszechniejsze zwyczaje walentynkowe?

Kiedyś należało do nich przede wszystkim wysyłanie kartek walentynkowych, teraz jest to bardzo popularne głównie wśród młodszych zwolenników Walentynek, zwykle nie podpisują się pod nimi swoimi imionami. Zamiast tego piszą „Twój Walenty” lub „Twoja Walentynka”. 

Kolejnym zwyczajem jest wręczanie upominków. Czekoladki, kwiaty, słodycze – wszystko tego dnia zdobione jest serduszkami, mającymi świadczyć o głębokim uczuciu. Pary organizują romantyczne wieczory. Randki odbywają się w kinie, restauracji albo w domu.

Walentynkowe ciekawostki:

  • Przyjmuje się, że to Brytyjczycy rozpowszechnili święto zakochanych.
  • W kilku polskich miastach (między innymi w Lublinie i Krakowie) znajdują się relikwie świętego Walentego. 14 lutego są tam organizowane obchodu ku czci patrona zakochanych.
  • Amerykanie wysyłają najwięcej walentynkowych kartek. Ślą je do wszystkich osób, które darzą sympatią: członków rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy.
  • Walentynki w Stanach Zjednoczonych są tak popularnym świętem, że w szkołach odbywają się specjalne lekcje walentynkowe.
  • W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się prawie 200 milionów róż z okazji walentynek.
  • Na całym świecie na walentynki wysyła się około miliarda kartek walentynkowych.
  • Kartki walentynkowe zaczęto produkować w 1848 roku w USA. Firmę założyła kobieta – Esther Howland.