OGŁOSZENIA

W warmińsko-mazurskim będzie przymus ogrzewania gazem, mimo że jest krainą taniego drewna?

Województwo warmińsko-mazurskie jest kolejnym, które chce wprowadzić przymus ogrzewania gazem dla wszystkich budynków będących w zasięgu sieci gazowej.

Na wszystkich stronach urzędowych tj. Starostwo Powiatowe czy Urząd Miejski pojawiła się informacja o projekcie uchwał antysmogowych oraz o organizowanych z tego tytułu spotkaniach konsultacyjnych, w których rzekomo każdy ma możliwość wypowiedzieć się w sprawie projektu uchwały.

Nie jest to jednak tak do końca proste. 

Po pierwsze Ogłoszenie na BIP, napisane hermetycznym urzędowym językiem, do którego niezaprzeczalnie powinien istnieć osobny translator.

Po drugie do pełnego zrozumienia projektów uchwał niezbędna jest wiedza prawnicza.

Po trzecie informacja o konsultacjach pojawia się niezwykle rzadko.

Projekty uchwał mają szansę zostać zmienione, jednakże do tego potrzebny jest masowy głos sprzeciwu mieszkańców województwa !

Co w prostym zrozumieniu zawiera projekt ?

DLA MIAST:

  • Budynki będące w zasięgu sieci gazowej/ciepłowniczej nie można ogrzewać węglem ani drewnem. To jest stan docelowy, do którego dojście będzie trwało latami.
  • Po dociągnięciu sieci gazowej/ciepłowniczej do budynku, który wcześniej nie miał do niej dostępu, właściciel będzie musiał zrezygnować z kotła bezklasowego/3. klasy/4. klasy w terminie do 10 lat, ale z kotła 5. klasy/Ecodesign będzie mógł korzystać do końca jego żywotności. Nadal bezterminowo będzie mógł mieć kominek Ecodesign.
  • Bezklasowe kotły na węgiel/drewno trzeba wymienić do końca lipca 2027. Kotły klas 3. i 4. oraz wszelkie kotły na węgiel trzeba wymienić do końca lipca 2029. Kotły klasy 5. na biomasę mogą pracować do końca swoich dni.
  • Piece i kominki niespełniające wymagań Ecodesign trzeba wymienić do końca lipca 2029 a piece i kominki Ecodesign mogą być eksploatowane bezterminowo.
  • Wszelkie kotły węglowe – choćby nawet Ecodesign – podlegają wymianie do końca 2029 roku.

POZA MIASTEM: 

  • BudynkI będącE w zasięgu sieci gazowej/ciepłowniczej nie można ogrzewać węglem ani drewnem.
  • Po dociągnięciu sieci gazowej/ciepłowniczej do budynku, który wcześniej nie miał do niej dostępu, właściciel będzie musiał zrezygnować z kotła bezklasowego/3. klasy/4. klasy w terminie do 10 lat, ale z kotła 5. klasy/Ecodesign będzie mógł korzystać do końca jego żywotności. Nadal bezterminowo będzie mógł mieć kominek Ecodesign.
  • Bezklasowe kotły na węgiel/drewno trzeba wymienić do końca lipca 2029. Kotły klas 3. i 4. mają być wymienione do końca lipca 2032. Wszelkie kotły na węgiel trzeba wymienić do końca 2034 roku. Kotły klasy 5. na biomasę mogą pracować do końca swoich dni.
  • Piece i kominki niespełniające wymagań Ecodesign trzeba wymienić do końca lipca 2032 a piece i kominki Ecodesign mogą być eksploatowane bezterminowo.
  • Wszelkie kotły węglowe – choćby nawet Ecodesign – podlegają wymianie do końca 2034 roku.

Sytuacja wprowadzenia projektu miałaby prawo bytu, gdyby w województwie warmińsko-mazurskim było kiepskie powietrze, które zmuszałoby do wprowadzenia przymusu używania gazu.

Tak jednak nie jest.

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najmniej zanieczyszczonych województw, jednym z najsłabiej zgazyfikowanych województw oraz szóstym najbardziej zalesionym województwem w Polsce !

Warto przy tej okazji powyższego tematu zajrzeć na sytuacje w całej Europie.

Wbrew pozorom, przymus gazu nie jest nam narzucony przez Unię – w tej chwili działania w innych krajach są dokładnie odwrotne: pozbywają się gazu z ogrzewania domów na rzecz OZE, w tym drewna. Tego samego drewna, którego u nas się zakazuje na rzecz gazu….

Źródło: https://czysteogrzewanie.pl/2021/12/warminsko-mazurskie-przymus-ogrzewania-gazem-w-krainie-taniego-drewna

….

Jeśli podobają Ci się nasze artykuły i masz ochotę nas wesprzeć to zostań naszym patronem. (LINK PONIŻEJ) https://patronite.pl/TerazGoldap/description?fbclid