OGŁOSZENIA

W świecie drzew podczas spotkania dyskusyjnego klubu książki w Grabowie

Podczas majowego spotkania dyskusyjnego klubu książki przy filii bibliotecznej w Grabowie przenieśliśmy się do lasu. Stało się to za sprawą lektury Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”.

Autor z zawodu leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby swoją wizję ochrony przyrody wcielać w życie. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych.

Tam z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych publikacjach oraz podczas seminariów.

Oto niektóre opinie czytelników:

„Bohaterowie od pierwszych stron skradli mi serce…
Ciężkie lata młodości wśród licznego rodzeństwa. Nieraz brak jedzenia i wody. Rywalizacja z okolicznymi dzieciakami.  Mimo to niesamowita wola przetrwania i determinacja w dążeniu do celu. Nareszcie własny kawałek ziemi i nieocenione przyjaźnie. Pierwsze porażki i sukcesy. Po wielu latach własne potomstwo…

Z zapartym tchem czytałam kolejne strony… Walki terytorialne z licznymi sąsiadami i przeciwności ze strony natury. Zachwyciły mnie zdolności adaptacyjne, cierpliwość i wytrwałość bohaterów…Kto by pomyślał, że w tak niesamowity sposób można przedstawić życie drzew? Już dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła i nie zachwyciła.  Polecam z czystym sumieniem każdemu beż względu na wiek i zainteresowania…”

                                                                                               – Emilia

„Dość sceptycznie podchodziłam do przeczytania książki „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Myślałam „jakaś kolejna książka przyrodnicza, która nie wniesie nic nowego do mojego życia”. Jakże byłam mile zaskoczona w trakcie lektury. Autor cudownie opisał życie i zależności w środowisku drzew. W pewnym momencie nawet zaczęłam traktować (wyobrażać sobie) owe drzewa  jak zwykłych bohaterów powieści.

Nie sądziłam, że można w tak wspaniały sposób przedstawić środowisko leśne. Poruszone przez autora kwestie i porównania skłaniają do głębszych przemyśleń nad naszym postępowaniem i przyzwyczajeniem. Polecam „Sekretne życie drzew” dla każdego, ponieważ wszyscy znajdą w niej coś dla siebie: trochę romansu, kryminału, czy zwyczajnego życia”.

                                                                                                   – Agata

Sauna
Proniek
Ubezpieczenia
Beauty Space
Rostek, Rawinis
Eko-pal
PK Serwis 2023
Rol-Masz