W Puszczy Rominckiej zadomowi się stado żubrów

W Puszczy Rominckiej zadomowi się stado żubrów źródło zdjęcia: fot. Shutterstock/Szczepan Klejbuk
W 2021 roku w Puszczy Rominckiej, w Nadleśnictwie Gołdap, zostanie założone stado żubrów. Pierwsze żubry – byk lub dwa – oraz cztery czy pięć krów, być może z młodymi, trafią do Puszczy Rominckiej z Puszczy Knyszyńskiej.
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk poinformował PAP, że żubry trafią do Puszczy Rominckiej w pierwszym kwartale 2021 roku. Najpierw będą przebywały w zagrodzie, po adaptacji do nowego otoczenia zostaną wypuszczone na wolność, by utworzyć w tym kompleksie leśnym nowe stado żubrów. Puszcza Romincka rozciąga się przy granicy z Rosją, w ocenie leśników nie można wykluczyć, że zwierzęta będą przechodziły do obwodu
kaliningradzkiego. Najpierw jednak przez kilka miesięcy żubry będą w ogrodzeniu.
W Puszczy Rominckiej nie ma obecnie żubrów. Te, które trafią tam w 2021 roku będą pochodziły ze stada żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. „Będą to osobniki zdrowe, silne, takie, które rokują na założenie nowego, silnego i zdrowego stada” – powiedział Krawczyk. Podkreślił, że zwierzęta, które zostaną przewiezione w okolice Gołdapi wytypuje zespół naukowców, pracownicy Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii.

Źródło: Onet.pl

Komentarze    Brak komentarzy