W nowym roku zapłacimy więcej za prąd, mniej za gaz

W nowym roku zapłacimy więcej za prąd, mniej za gaz źródło zdjęcia: Image by Photo Mix from Pixabay

Opłata mocowa od początku 2021 r. będzie nową pozycją w rachunku za energię elektryczną, więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Od nowego roku za gaz zapłacimy blisko 4,5 proc. mniej. Prezes Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził właśnie nową taryfę. To trzecia obniżka cen gazu dla gospodarstw domowych od stycznia 2020 roku.

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnił w komunikacie, że w nowej taryfie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Obrotu Delalicznego na 2021 r. ceny gazu są niższe o 4,5 proc. Z kolei stawki i opłaty abonamentowe pozostały na niezmienionym poziomie.

Urząd podkreślił, że oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa – przyp. red.) o 4,1 proc. dla: odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

Co to oznacza dla zwykłego „kuchenkowicza”?

URE wytłumaczyło, że zgodnie z nową taryfą, statystyczny odbiorca tzw. kuchenkowicz, używający gazu do przygotowania posiłków, zapłaci o ok. 1,9 proc. mniej. Oznacza to spadek jego płatności o ok. 40 groszy miesięcznie.

Dla osób używających gazu także do podgrzewania wody, płatność ulegnie obniżeniu o 2,7 proc. i wyniesie 2,40 zł miesięcznie.

Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Dla tej grupy płatności spadną o 2,9 proc., tj. ok. 7,4 zł miesięcznie” – podsumowano.

Nowa taryfa PGNiG OD została zatwierdzona na czas od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

Źródło: RMF24

Komentarze    Brak komentarzy