OGŁOSZENIA

Uczniowie z SP w Pogorzeli już wiedzą, jak szkodliwe są energetyki

Napoje energetyczne są popularnym rodzajem „pobudzaczy”, które w szybkim tempie mają nam dać zastrzyk energii. Jednak jaka jest tego cena? Czy zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości tych specyfików?

Do Szkoły Podstawowej w Pogorzeli została zaproszona Pani Ewa Bolewska z PSSE w Gołdapi. Uczniowie dowiedzieli się, że w składach energetyków są zawarte szkodliwe substancje:

  • spora zawartość kofeiny. Jej nadmiar może prowadzić do niepokoju, bezsenności, wzrostu ciśnienia krwi i nieregularnego bicia serca. Długotrwałe spożywanie dużych ilości kofeiny może prowadzić do problemów z sercem i z układem nerwowym;
  • duża ilość cukru. Jego nadmiar może skutkować próchnicą, otyłością, problemami z metabolizmem. Istnieje ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Dodatkowo nagły wzrost i spadek cukru może prowadzić do uczucia zmęczenia i braku energii;
  • sztuczne dodatki: konserwanty, barwniki, sztuczne słodziki. U niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. Część badań sugeruje, że takie dodatki mogą być powodem problemów zdrowotnych, otyłości, cukrzycy, niedogodności układu pokarmowego.

Spożywanie energetyków może mieć negatywny wpływ na pracę układu sercowo- naczyniowego oraz wątroby. „Moje zdrowie- moje prawo”- zwracajmy uwagę na to, co wybieramy do spożycia, ponieważ sami stanowimy o swoim zdrowiu.

Uczniowie dowiedzieli się również, jak przygotować domowy izotonik!

Przypominamy, że obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia.

źródło zdjęć: Facebook Szkoły Podstawowej w Pogorzeli https://www.facebook.com/profile.php?id=100065025810216