Trwają prace pielęgnacyjne w Lesie Kumiecie

Trwają prace pielęgnacyjne w Lesie Kumiecie źródło zdjęcia: fot. facebook/Nadleśnictwo Gołdap

W Lesie Kumiecie trwają prace pielęgnacyjne. Jak w każdym lesie również i w nim co kilka lat trzeba przeprowadzić zabiegi hodowlano – pielęgnacyjne. W głównej mierze ich celem jest wzmocnienie drzewostanu, czyli poprawienie warunków wzrostu drzew tworzących główną warstwę lasu. Chodzi o to, aby w lesie stworzyć przestrzeń, zmniejszyć zagęszczenie drzew. W drzewostanie po pracach pielęgnacyjnych jest więcej światła, więcej wody w warstwie runa, a także jest szansa, że pojawi się odnowienie naturalne, czyli młode drzewka wyrośnięte w lesie z opadłych nasion.

Prace pielęgnacyjne wykonują drwale. Część z nich posługuje się pilarkami, ciągnikami rolniczymi i siłą ludzkich mięśni. Część używa już nowoczesnych maszyn. Niestety naturalnym jest, że przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn, drogi leśne ulegają zniszczeniu. Ubolewamy nad tym, ale nie możemy tego uniknąć i zapewniamy, że jest to jedynie chwilowy stan. Wszystkie drogi wokół miejsc gdzie były prowadzone prace pielęgnacyjne, po ich zakończeniu zostaną przywrócone do stanu pierwotnego. Nadal tymi drogami będzie można spacerować, chodzić z nordic walkingiem czy jeździć na rowerze. Zapewniamy, że obecnie rozjechane, z koleinami, drogi leśne wkrótce wrócą do normalnego stanu.
Wszystkich zainteresowanych „leśnymi tematami” zapraszamy na wspólny spacer po Lesie Kumiecie. Najbliższy – „Katarzynkowy spacer” – odbędzie się 25 listopada o godzinie 10.00. Miejsce spotkania – wiata przy leśniczówce Kumiecie.
Zapisy na profilu fb naszego nadleśnictwa oraz pod numerem telefonu 721 557 555.

Źródło: Nadleśnictwo Gołdap

Komentarze    Brak komentarzy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *