OGŁOSZENIA

To właśnie oni pomagają w czasie klęsk żywiołowych- Krótkofalowcy ! [WYWIAD]

Dzisiaj (18.04.22r.) obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca!                                           

Celem święta jest upamiętnienie dnia, w którym w 1925 roku społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej, co dało początek krótkofalarstwu bez granic.

Podczas obchodów święta odbywają się spotkania i imprezy radiooperatorskie mające przybliżyć problematykę amatorskiego radia.

Światowy Dzień Krótkofalowca jest także okazją do wyróżnienia i podziękowania krótkofalowcom za ich pracę w czasie klęsk żywiołowych. Krótkofalowcy zawsze chętnie służą pomocą gdy zawodzi profesjonalny sprzęt służb ratowniczych. 

Nomen omen, eter, propagacja, szynka radio, sdr –  brzmi jak obcy język?  Krótkofalowcy byli bardziej rozpoznawani zanim Windows ze swoimi „okienkami” zapanował nad wszystkimi użytkownikami komputerów. Krótkofalowcy nie tylko nadążają za rozwojem technologicznym, promują też wiele nowoczesnych rozwiązań w świecie globalnej łączności. Wykorzystują sprzęt komputerowy i oprogramowanie do transmisji cyfrowych, śledzenia radioamatorskich satelitów i przekazywania informacji.

W Gołdapi od 2020 roku funkcjonuje Gołdapskie Stowarzyszenie Krótkofalowców. Głównym założeniem i celem jest propagowanie krótkofalarstwa w Polsce, promocja regionu oraz udział w akcjach dyplomowych m.in. SPFF, PGA, ZWP, TIF i innych.

Krótkofalarstwo to dość nietypowe hobby. Rozwój cywilizacji dostarczył nam dziesiątek tysięcy możliwości spędzania wolnego czasu. Możemy robić tak naprawdę wszystko.

Dlaczego więc ktoś miałby zostać miłośnikiem krótkofalarstwa? O co tak naprawdę w nim chodzi? Zapytaliśmy o to Piotra -współzałożyciela klubu, gołdapianina i największego miłośnika tego hobby.

 

Red: Na początek przybliż naszym czytelnikom w jednym zdaniu, czym jest krótkofalarstwo. Tak ogólnie.

Piotr: Ciężko to opisać w jednym zdaniu, krótkofalarstwo to przede wszystkim wyjątkowy sposób na łączność ze światem. To również hobby polegające na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności na wydzielonych pasmach radiowych za pomocą radiostacji oraz potwierdzeniu łączności kartami QSL. Pasma radiowe są różne zaczynając od fal długich poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal.

Jesteście uniezależnieni od operatorów telefonii czy dostawców Internetu? 

Piotr: Nie w żadnym wypadku, przeprowadzamy łączności na zasadzie nieograniczonej odległości przy pomocy własnej infrastruktury, złożonej z naszych prywatnych urządzeń nadawczo-odbiorczych i systemów antenowych. Dlatego jesteśmy uniezależnieni od operatorów telefonii czy dostawców Internetu, możemy nadawać praktycznie zawsze i wszędzie.

Co właściwie robicie przez te radiostacje? 

P: Głownie to nawiązujemy łączność zarówno ze znajomymi jak i z osobami z całego świata, rozmawiamy, dzielimy się informacjami.

Czy ma o coś wspólnego z ogólnodostępnym i popularnym walkie-talkie?? 

P: Teoretycznie krótkofalarstwo nie jest powiązane z walkie-talkie, na walkie-talkie może rozmawiać każdy, a do używania profesjonalnego radia trzeba mieć pozwolenie radiowe oraz licencję krótkofalarską- którą nie tak łatwo jest zdobyć. Należy pamiętać również że istnieją  różne rodzaje łączności w krótkofalarstwie, walkie-talkie może jedynie się kojarzyć z radiem.

Jakie są rodzaje łączności? 

P: Rodzai łączności jest wiele. Mogą być to na przykład łączności SSB, CW czyli znany wszystkim alfabet morsa, jest także bardzo dużo emisji cyfrowych. 

Każdy może to robić? czy są osoby które mają specjalne predyspozycje do tego? 

P: Hobby te jest tak naprawdę dla każdego kto interesuje się łącznościami. Oczywiście trzeba zdobyć specjalne uprawnienia aby legalnie nawiązywać łączność. Ciekawostką jest, że mistrzowie tej dyscypliny sami budują swoje nadajniki, dostrajają je do panujących warunków i łapią fale z całego świata. 

Twój znak wywoławczy to SQ4FDK- co to w ogóle znaczy, do czego to jest potrzebne? 

P: Każdy krótkofalowiec ma swój indywidualny znak, to takie „imię i nazwisko” tylko w krótkofalarskim świecie. Znak wywoławczy powinien posiadać każdy licencjonowany krótkofalowiec. SQ- jest to prefix naszego klubu, nr 4 – oznacza nr okręgu. W Polsce istnieje 9 takich okręgów- porównać to możemy na przykład do województw. Natomiast FDK jest kombinacją liter która może być ustalona przez nas bądź przez urząd komunikacji elektronicznej.

Z jakim najodleglejszym miejscem się połączyłeś?  Skąd była ta osoba? 

P: Najdalszą łączność którą udało mi się nawiązać była osoba mieszkająca na Alasce. 

Budujecie nadajniki, rozmawiacie przez radio.. Czy jest coś jeszcze? 

Tak, polscy krótkofalowcy, m.in. w ramach programu Copernicus Project, wypuszczają w przestrzeń okołoziemską balony stratosferyczne z sondami telemetrycznymi. Śledzimy ich przelot ponad kontynentami i oceanami na bieżąco otrzymując przesyłane dane.

Co znaczy pojęcie  ,,łączność kryzysowa”? 

P: O łączności kryzysowej mówimy wtedy gdy nie mamy możliwości porozumienia się w inny sposób,  na przykład w czasie trwania klęski żywiołowej czy wojny. W najgorszym przypadku, czyli braku dostępu do Internetu oraz komunikacji, dotknie on oczywiście ludność cywilną. Nie oznacza to jednak wcale, że komunikacja całkowicie zaniknie- właśnie dzięki krótkofalówkom. 

Czy oprócz rozmów przez radio, robicie zloty, spotykacie się? 

P: Jasne, oprócz zwykłych łączności i rozmów organizowane są również zawody krótkofalarskie jak i spotkania czy zjazdy. Na zjazdach prezentujemy swoje sprzęty , dzielimy się nowinkami technicznymi jak i po prostu spędzamy czas z pasjonatami naszego hobby.

Pomagacie osobom które chciałyby rozpocząć przygodę z krótkofalarstwem? 

Oczywiście, założyliśmy klub w Gołdapi w 2020 roku.  Do klubu należy w tej chwili 7 osób. Ich wiek jest zróżnicowany, najstarsza osoba ma około 60 lat, najmłodsza natomiast 27. Więc jeżeli ktoś chciałby iść w tym kierunku, nauczyć się tego niecodziennego hobby, a zastanawia się czy się nadaje, czy jego wiek jest odpowiedni.. Zapraszamy, rozwiejmy wszelkie niepewności i zarazimy pasją do krótkofalarstwa.

więcej informacji tutaj

Czego powinniśmy życzyć krótkofalowcom z okazji ich święta? 

P: Przede wszystkim dobrych propagacji oraz dalekich łączności. 73.  (pożegnanie w slangu krótkofalarskim).

Dziękujemy za rozmowę oraz podesłane zdjęcia :

SQ4FDK, SQ4KDF, SQ4SR.

Fotowoltaika
PK Serwis 2023
Ubezpieczenia
Rol-Masz