OGŁOSZENIA

Tęcza-jak powstaje, jakie ma kolory i symbolikę?

drzewa,krajobraz,przyroda,natura,tęcza,chmury

Tęcza to zjawisko optyczne, powstające wskutek załamania promieni światła w kropli wody. Tęcza, którą widzimy z ziemi, ma kształt łuku i siedem kolorów. Symbolika tęczy jest bardzo szeroka, występuje w Biblii i w wielu mitologiach, jest też symbolem tolerancji we fladze społeczności LGBT.

Tęcza to barwny łuk powstający na niebie wskutek rozszczepienia światła przez pryzmat, inaczej: załamania promieni Słońca w kroplach wody.

Światło przedostając się do atmosfery, wpada do kropli wody, a przedostając się przez nią, promień światła załamuje się lub ugina. Dzieje się tak dlatego, że woda jest gęstsza od powietrza, co sprawia, że światło porusza się w niej wolniej niż w powietrzu. Następnie światło odbija się od wnętrza kropli, rozszczepiając się na wiele długości fal. Kiedy światło wychodzi z kropli, tworzy tęczę. Zjawisko rozszczepienia światła nazywa się dyspersją. 

Najbardziej znany typ tęczy powstaje, gdy światło słoneczne pada na krople deszczu przed naszymi oczami pod kątem 42 stopni. Tęcze można również zaobserwować wokół mgły, mgły morskiej lub wodospadów. Tęcza jest więc zjawiskiem optycznym, a nie ciałem fizycznym.

Aby zobaczyć na niebie tęczę, w powietrzu muszą unosić się krople wody. Dlatego najłatwiej zobaczyć tęczę zaraz po deszczu, gdy świeci słońce. Słońce musi znajdować się za nami. 

Tęcza ma siedem kolorów. Kolory tęczy zależą od stopnia zagięcia długości fali światła i tak np. kolor fioletowy w tęczy jest najkrótszą falą światła, lecz najbardziej zagiętą, a czerwony najdłuższą falą światła, najmniej zagiętą. Fiolet znajduje się na dole tęczy, a czerwień na górze.

Patrząc od góry, czyli zewnętrznej strony łuku tęczy, kolory układają się w następującej kolejności: – czerwony, – pomarańczowy, – żółty, – zielony, – niebieski, – indygo, – fioletowy.

Co jest na końcu tęczy? 

To pytanie nie przestaje zastanawiać ludzi już od kilkuset lat. W celtyckiej mitologii na końcu tęczy siedzi irlandzki skrzat z garnkiem pełnym złota. Amerykanie wierzą, że zwierzęta po śmierci przechodzą tęczą na jej drugi koniec. 

Współcześnie tęcza utożsamiana jest najczęściej z flagą społeczności LGBT+, w której ma symbolizować tolerancję.

Ma jednak znacznie szerszą symbolikę: uważa się ją za symbol nadziei i pokoju, pojawia się na obrazach przedstawiających Sąd Ostateczny, gdzie przedstawia lub okala tron Jezusa. W Biblii tęcza jest symbolem przymierza między Bogiem a ludźmi. Tęcza była też obecna w wielu mitologiach, w tym w greckiej, słowiańskiej hinduskiej i skandynawskiej.