Tarcza 3.0. Obniżka pensji bez konsultacji i zwolnienia przez emaila

Tarcza 3.0. Obniżka pensji bez konsultacji i zwolnienia przez emaila źródło zdjęcia: Image by Gerd Altmann from Pixabay
   Tarcza antykryzysowa 3.0, czyli kolejna specustawa wprowadzająca ułatwienia dla przedsiębiorców, ma pozwolić na znacznie szybsze i łatwiejsze zwalnianie pracowników. Obniżki wynagrodzenia również mają być proste, a decyzje będą mogły być ogłaszane e-mailem.

 

 

Tarcza antykryzysowa 3.0. Zwolnienia i obniżanie pensji

 

   Przepisy bardzo luzują zasady obniżania wynagrodzeń pracowników. W ich myśl przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy zatrudnionych, a co za tym idzie, także ich wynagrodzenia (o 10 proc.) tylko na podstawie oświadczenia. Zbędne stanie się porozumienie z pracownikami czy związkami zawodowymi.

 

Ponadto łatwiejsze ma być zwalnianie pracowników. Po zmianach będzie to można zrobić nawet e-mailem. „Wystarczającą przyczyną zwolnienia będzie to, że pracownik posiada inne, dodatkowe źródło utrzymania (np. emeryturę, rentę, drugi etat lub prowadzi działalność gospodarczą). W takich przypadkach firma nie będzie musiała przeprowadzać procedury zwolnień grupowych – nawet jeśli zwolni w ten sposób np. połowę załogi – i nie będzie musiała wypłacać odpraw”. – czytamy w Dzienniku.

   Na publikację zareagował rzecznik rządu, który oświadczył w poniedziałek, że „informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd”. „Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie” – oświadczył Müller na Twitterze.

 

 

 

 

Źródło: RMF24

Komentarze    Brak komentarzy