OGŁOSZENIA

Tajemnicze Badanie w Centrum Miasta: Co się kryje za Wysokim Masztem?

Na pewno wielu z Was zastanawiało się nad widokiem wysokiego masztu, który znajduje się w samym sercu naszego parku.

Może wiele osób zadawało sobie pytanie, co tak naprawdę jest przymocowane do tego Historycznego Dębu?

Okazuje się, że na jego pniu umieszczone są dziwnie wyglądające czujniki.

Prawdopodobnie większość z Was sądziła, że jest to związane ze zbliżającym się świętem pułku, które odbędzie się jutro. Otóż nic bardziej mylnego!

Wczoraj został rozstawiony specjalistyczny sprzęt, a za jego sterami znajdował się Dr inż. Krzysztof Jankowski – biegły sądowy w dziedzinie dendrologii, czyli osoba specjalizująca się w ocenie stanu zdrowotnego drzew.

Pan Krzysztof przeprowadzał szczegółowe badanie naszego pomnika przyrody w celu wykonania ekspertyzy dotyczącej stanu drzewa. Wykonał statystyczne badania obciążeniowe oraz dynamiczne badania obciążeniowe, aby sprawdzić, czy podczas silnych wiatrów nasz dąb stanowi zagrożenie dla mieszkańców.

Udało nam się ustalić, że ostatnie takie badanie zostało przeprowadzone 3 lata temu, również przez Pana Krzysztofa z Poznania. To dowodzi, jak ważne jest regularne monitorowanie i dbanie o nasze drzewa, zwłaszcza te o tak wyjątkowej wartości, jak ten Historyczny Dąb.

Tak więc, jeśli kiedykolwiek zobaczycie specjalistyczny sprzęt i biegłych w dziedzinie dendrologii pracujących przy naszych drzewach, nie martwcie się – to znak, że mamy u siebie profesjonalistę, który przeprowadza specjalistyczne badania mające na celu dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo naszych zielonych skarbów.