OGŁOSZENIA

Święto Pracy-kojarzone z beztroskim wypoczynkiem, ma jednak dość krwawą genezę

Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to święto, na które wyczekują wszyscy spragnieni długiego majowego weekendu. 

Długi weekend majowy to konsekwencja dni wolnych, które przypadają na 1 maja— Święto Pracy oraz 3 maja — Święto Konstytucji. Należy pamiętać, że 2 maja- Święto Flagi, które w tym roku przypada w poniedziałek, jest normalnym dniem pracy.

Zatem ci, którzy chcieli skorzystać z trzech wolnych dni z rzędu i zgłosili wcześniej ten fakt u pracodawcy mogą się cieszyć. Przed nimi bowiem 3 dniowy odpoczynek.

Chociaż ta okoliczność wydaje się radosnym, wręcz beztroskim czasem, to Święto Pracy ma dość krwawą historię… 

W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester Co. postanowił zmodernizować swój zakład i wprowadzić plan oszczędności, co wiązało się z grupowymi zwolnieniami. Spowodowało to masowy strajk pracowników. Od 1 maja, przez kolejnych kilka dni trwały protesty.

W czasie jednego z pokojowych przemówień, policja bez powodu brutalnie zaatakowała protestujących. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Masakra robotników z 4 maja przeszła do historii pod nazwą Haymarket Riot.

Święto Pracy zostało wprowadzone w 1889 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki, która postanowiła upamiętnić te wydarzenia z maja 1886 roku. 

W Polsce Święto Pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Wielokrotnie odbywało się to wbrew woli zaborców. Jednakże dopiero w 1950 roku komunistyczny rząd nadał temu dniu rangę państwową. Od tej pory stało się ono jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu kraju.

Od lat, tego dnia w wielu miastach organizowane są symboliczne wydarzenia z udziałem władz, lokalnych oddziałów wojska oraz funkcjonariuszy policji. Zazwyczaj są to parady, składane są kwiaty i znicze w miejscach, gdzie, np. upamiętniono zmarłych żołnierzy lub przedstawicieli ruchów, walczących o niepodległość Polski.

Mimo przykrej genezy Święto Pracy jest idealną okazją do dłuższego wypoczynku.

Największą zagadką dla wielu pracowników jest pytanie, czy za święto 1 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, pracodawca powinien zagwarantować dodatkowy wolny dzień.

Zgodnie z kodeksem pracy, w którym jasno czytamy, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”, za 1 maja, który wypada w niedzielę, nie można odebrać wolnego.

To oznacza, że wolne można odebrać tylko wtedy, gdy święto przypada w sobotę.

Życzymy Wam udanej, słonecznej majówki! 

Rostek, Rawinis
Eko-pal
Beauty Space
Sauna
Rol-Masz
Ubezpieczenia
PK Serwis 2023
Proniek