Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy to święto, na które wyczekują wszyscy spragnieni długiego majowego weekendu.
Długi weekend majowy to konsekwencja dni wolnych, które przypadają na 1 maja— Święto Pracy oraz 3 maja — Święto Konstytucji. Należy pamiętać, że 2 maja- Święto Flagi, które w tym roku przypada w poniedziałek, jest normalnym dniem pracy.
Zatem ci, którzy chcieli skorzystać z trzech wolnych dni z rzędu i zgłosili wcześniej ten fakt u pracodawcy mogą się cieszyć. Przed nimi bowiem 3 dniowy odpoczynek.
Chociaż ta okoliczność wydaje się radosnym, wręcz beztroskim czasem, to Święto Pracy ma dość krwawą historię…
W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester Co. postanowił zmodernizować swój zakład i wprowadzić plan oszczędności, co wiązało się z grupowymi zwolnieniami. Spowodowało to masowy strajk pracowników. Od 1 maja, przez kolejnych kilka dni trwały protesty.
W czasie jednego z pokojowych przemówień, policja bez powodu brutalnie zaatakowała protestujących. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Masakra robotników z 4 maja przeszła do historii pod nazwą Haymarket Riot.
Święto Pracy zostało wprowadzone w 1889 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki, która postanowiła upamiętnić te wydarzenia z maja 1886 roku.
W Polsce Święto Pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Wielokrotnie odbywało się to wbrew woli zaborców. Jednakże dopiero w 1950 roku komunistyczny rząd nadał temu dniu rangę państwową. Od tej pory stało się ono jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu kraju.
Od lat, tego dnia w wielu miastach organizowane są symboliczne wydarzenia z udziałem władz, lokalnych oddziałów wojska oraz funkcjonariuszy policji. Zazwyczaj są to parady, składane są kwiaty i znicze w miejscach, gdzie, np. upamiętniono zmarłych żołnierzy lub przedstawicieli ruchów, walczących o niepodległość Polski.
Mimo przykrej genezy Święto Pracy jest idealną okazją do dłuższego wypoczynku.
Największą zagadką dla wielu pracowników jest pytanie, czy za święto 1 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, pracodawca powinien zagwarantować dodatkowy wolny dzień.
To oznacza, że wolne można odebrać tylko wtedy, gdy święto przypada w sobotę.
Życzymy Wam udanej, słonecznej majówki!