Święta wypadają w sobotę. Czy za 26 grudnia należy się wolne?

Święta wypadają w sobotę. Czy za 26 grudnia należy się wolne? źródło zdjęcia: Image by Jill Wellington from Pixabay

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, w 2020 roku wypada w sobotę. Jako że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom przysługuje odebranie go w innym terminie.

Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest ustawowo wolny od pracy. Gdy wypada w dzień pracujący, sprawa jest prosta: zatrudnieni nie muszą iść do pracy. Gdy jednak święta trafiają na sobotę, sytuacja się komplikuje. Zgodnie z prawem, wolne nie może przepaść i zostaje po prostu przełożony na inny termin, w którym można je odebrać.

Tak będzie z sobotą 26 grudnia 2020, podczas której cieszyć się będziemy drugim dniem świąt Bożego Narodzenia. Wolne, które z tej okazji przysługuje, pracodawca odda w innym terminie.

Reguluje to artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin.

Datę odbioru dnia wolnego wyznacza pracodawca, który co prawda nie ma obowiązku konsultowania daty z pracownikami, ale należy to do dobrych zwyczajów. Kodeks pracy stanowi, że dzień wolny musi zostać odebrany w tym samym miesiącu, w którym wypada święto.

Wymóg oddania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest wzmocniony w Kodeksie pracy groźbą kar dla niestosującego się do prawa pracodawcy: za uchybienia grozi grzywna w wysokości od 1000 do 30 000 zł.

Komentarze    Brak komentarzy