OGŁOSZENIA

Światowy Dzień Miłośników Książek- przedstawiamy wam 7 ciekawostek o książkach!

Światowy Dzień Miłośników Książek, obchodzony corocznie, to wyjątkowa okazja do uczczenia niezwykłego wpływu, jaki książki mają na nasze życie. Dla wielu z nas książki stanowią bazę wiedzy, emocji i wyobraźni, otwierając drzwi do niezliczonych światów i historii.

To nie tylko dzień dla tych, którzy już zakochali się w literaturze, ale także zachęta dla innych, aby odkryli radość czytania. Książki mają moc poruszania serca i umysłu, rozbudzania wyobraźni oraz rozwijania naszej zdolności empatii poprzez towarzyszenie bohaterom w ich przeżyciach i wyzwaniach.

Przyjemność zanurzania się w książkowych stronach jest niezastąpiona. Czytanie oferuje chwilę ucieczki od codziennych trosk, umożliwia podróż w czasie i przestrzeni, a także daje możliwość zgłębiania różnorodnych tematów- od historii i nauki, po fantazję i poezję.

Nie zapominajmy również o znaczeniu książek dla rozwoju osobistego. Czytanie kształtuje myślenie, rozbudza kreatywność i pomaga w nabywaniu nowej wiedzy. Dla młodszych czytelników zwłaszcza, książki stanowią podstawę nauki, rozwijając słownictwo, wyobraźnię oraz umiejętność skupienia.

Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek na temat książek:

  1. Najstarsza Książka na Świecie: „Epos o Gilgameszu” uważany jest za jedno z najstarszych dzieł literackich. Pochodzi z Mezopotamii i datowany jest na około 2100 p.n.e.
  2. Najdłuższa Książka na Świecie: „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego uważana jest za jedną z najdłuższych powieści, licząc ponad 2000 stron w niektórych wydaniach.
  3. Najchętniej Czytana Książka w Polsce w 2022 roku: W Polsce jedną z najchętniej czytanych książek w 2022 była ksiażka „Start a Fire. Runda pierwsza” autorstwa P.S. Herytiera (Pizgacz).
  4. Najchętniej Czytana Książka na Świecie: Według różnych źródeł, najchętniej czytaną książką na świecie jest Biblia. Jej różne przekłady i edycje były czytane przez miliardy ludzi na przestrzeni wieków.
  5. Najdroższa Książka na Świecie: „Kodeks Leicester” Leonarda da Vinci został sprzedany za 30,8 miliona dolarów na aukcji w 1994 roku. To jeden z rękopisów zawierających notatki i rysunki artysty.
  6. Najpopularniejsza Seria Książek: Seria „Harry Potter” J.K. Rowling zdobyła ogromną popularność na całym świecie i stała się ikoną literatury młodzieżowej oraz fantasy.
  7. Najwięcej Przetłumaczonych Książek: Książki Agathy Christie są jednymi z najczęściej przetłumaczonych na różne języki. Autorka cieszy się ogromną popularnością w różnych krajach.