OGŁOSZENIA

Strażacy z Żabina mają nowy wóz

zabin_nowy_woz-2132x1200

W czwartkowy wieczór (10.02) na teren gminy dotarł nowy wóz strażacki, który trafił na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabinie.

Gmina Banie Mazurskie odkupiła pojazd od jednej z ochotniczych straży pożarnych z woj. mazowieckiego za kwotę 42 tys. zł. Działanie jest częścią, rozpoczętego kilka lat temu, procesu modernizacji oraz doposażania jednostek OSP z terenu gminy.

Pomysł zakupu nowego wozu bojowego dla tejże jednostki, ze względu na problemy techniczne z dotychczas używanym przez strażaków pojazdem STAR 244, został wcielony w życie nieco szybciej niż poprzednio zakładano. Idea, która dzięki staraniom działaczy z Żabina, trafiła pod obrady komisji miejscowej rady, została zaaprobowana zarówno przez wójta gminy Łukasza Kulisia, jak i samych radnych.

Dzięki skorelowanemu współdziałaniu, strażacy-ochotnicy z Żabina mają dzisiaj do dyspozycji, dużo sprawniejszy od poprzedniego, wóz Scania 93M, który wyposażony jest m.in. w tzw. „szybkie natarcie” (2x), zbiornik na pianę, autopompę czy 10-metrową drabinę. Jednak to nie wszystko- w przyszłości planuje się pojazd jeszcze doposażyć w m.in. agregat prądotwórczy.

Nowa, choć nie fabrycznie nowa, Scania z 1993 r. zastąpiła wysłużonego STAR’A 244, uprzednio służącego strażakom z Grodziska, którego produkcja datowana jest na 1985 rok. W związku z tym, iż jego następca posiada o wiele większą sprawność bojową, wiekowy STAR zostanie prawdopodobnie wystawiony na sprzedaż.

Co ciekawe, dzięki staraniom tut. samorządu, jeszcze w latach 2015-2016 udało się bezpłatnie pozyskać od Gminy Gołdap wóz Jelcz-STAR 244 i automatycznie stał się pierwszym średnim wozem bojowym, którego posiadaniem mogli poszczycić się strażacy z jednostki OSP w Żabinie.

Warto zaznaczyć, iż w kwietniu minionego roku do podobnej sytuacji doszło w OSP w Grodzisku. Wówczas Gmina zakupiła do tejże jednostki pojazd, który okazał się być nowszy od swojego poprzednika aż o 16 lat.