OGŁOSZENIA

Stań z zamordowanymi twarzą w twarz – Obejrzyj wystawę w Galerii K2

12

W poniedziałek (11 lipca br.) o godzinie 17:00 w Galerii K2 nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem:

 

„Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”.

 

Wystawę otworzy Bartosz Gralickihistoryk i kurator wystawy, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.


Wystawa opiera się na kolekcji zdjęć portretowych osób zamordowanych przez Sowietów w wyniku Obławy Augustowskiej.

Fotografie – nawet jeśli są zniszczone lub w niskiej jakości – stanowią dziś  jedyny nośnik, dzięki któremu wizerunki ofiar zachowały się do naszych czasów. Dzięki zaawansowanym technikom rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji wystawa Instytutu Pileckiego przywraca naszej pamięci prawdziwe oblicza tych osób.

Twarze ofiar rozświetlają mrok niepamięci i zapomnienia, na które chcieli skazać ich komunistyczni oprawcy. Stając z zamordowanymi twarzą w twarz, dostrzegamy rozmiar straty i skalę zbrodni, która przerwała życiorysy odważnych młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość.

Wystawa miała swoją premierę 13 października 2021 r. na terenie tzw. „Domu Turka” w Augustowie – dawnej siedziby NKWD i UB. Instytut Pileckiego wykupił budynek z rąk prywatnych i tworzy w tym miejscu Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Wystawa została również nominowana do nagrody „Projekt Roku 2021” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii „Impakt Społeczny”.