OGŁOSZENIA

Spotkanie Małomiasteczkowego Klubu Filmowego z gościem specjalnym

Małgorzata-Lewińska-ea

W dniu 08.12.2021 r. o godz. 17.00 gościem widzów Kina Kultura w Gołdapi będzie Małgorzata Lewińska – aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, znana między innymi z seriali – „Lokatorzy”, „Sąsiedzi”, ”M jak miłość”, ale także z produkcji filmowych – np. „Dzieci i ryby”, „Przedwiośnie”, czy „Futro z misia”.

Spotkanie autorskie z aktorką poprowadzi dziennikarz i publicysta Marcin Michrowski współpracujący obecnie z redakcją porannego programu TVP „Pytanie na śniadanie”.

Po spotkaniu autorskim, o godzinie 18.30 w ramach Małomiasteczkowego Klubu Filmowego zaprezentowany zostanie film Pablo Larraina pt. „Spenser”.
„Każdy twórca, który chce zmierzyć się z pokazaniem na ekranie księżnej Diany, musi wziąć pod uwagę, że to postać otaczana pełnym emocji kultem.

Nie bez powodu nazywana była „królową ludzkich serc”. Analizie jej fenomenu poświęcono setki artykułów i książek. Dostrzegano w niej nową wersję baśni o Kopciuszku, często zwracano uwagę także na kwestie klasowe, bo choć Diana pochodziła z arystokratycznej rodziny, widziano w jej postępowaniu sprzeciw wobec reguł wyniosłości i uczuciowego dystansu.

Reżyser filmu „Spencer” Pablo Larraín („Jackie”, „Ema”) postanowił nie oddzielać mitu Diany od jej życia. Chciał stworzyć wizję kobiety pod wielką, miażdżącą presją. – Nie jest naszym celem dokładnie wyjaśniać, kim była Diana, ani odpowiadać na pytania dotyczące jej życia – mówił w wywiadzie dla „IndieWire”. – Fabularyzujemy w oparciu o to, co naszym zdaniem mogło się wydarzyć.

Rolę Diany zaproponował trzydziestolatce Kristen Stewart (saga „Zmierzch”, „Sils Maria”). Aktorka, która znała dokonania Larraína i też była zaintrygowana postacią księżnej, zgodziła się bez wahania. Jak wyznała, nigdy nie czuła się tak piękna i tak wysoka, jak wówczas, gdy wcielała się w Dianę. Doskonały występ Stewart doceniono po obu stronach Atlantyku.

W recenzjach filmu, wyświetlanego na kilku festiwalach, regularnie powtarza się opinia, że trudno dziś wskazać pewniejszą od niej faworytkę Oscarowych nominacji.

W małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola już dawno wkradł się chłód. Krążą pogłoski o ich romansach i możliwym rozwodzie. Jednak święta Bożego Narodzenia w królewskiej posiadłości Sandringham mają przynieść spokój i rozładowanie napięć. Obfitość jedzenia i picia, strzelanie i polowania – oto wypróbowane sposoby wyciszania sporów. Diana dobrze zna tę grę. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót…”

Serdecznie zapraszamy!

Działalność Małomiasteczkowego Klubu Filmowego została dofinansowana przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej.