OGŁOSZENIA

Spędziliśmy dzień z gołdapskimi strażakami! – reportaż i fotorelacja

W miniony piątek (07.10.22.) odwiedziliśmy współpracują z nami Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. 

Chcieliśmy dowiedzieć się między innymi, jak wygląda praca strażaków na co dzień oraz czym kierowali się w wyborze zawodu. Jesteśmy naprawdę miło zaskoczeni tym, jak na przestrzeni lat rozwinęła się nasza gołdapska Komenda Straży Pożarnej. 

Korzystając z okazji, chcielibyśmy przybliżyć Wam nieco, jak na co dzień wygląda zawód strażaka! 

Nasza Komenda obecnie posiada 49 etatów, z czego dwa zajmują osoby cywilne (na dzień dzisiejszy są 3 wolne wakaty). Strażacy pracują w dwóch systemach:

zmianowym (24-godzinnym) – biorący udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych,  

codziennym (8-godzinnym)– funkcjonariusze dowodzący akcjami wyższego szczebla oraz odpowiadający m.in. za prewencję, kadry czy sprawy kwatermistrzowsko-techniczne

W ciągu miesiąca strażacy pracujący w systemie zmianowym odbywają od 9 do 10 służb. 

Komenda w naszym mieście z całą pewnością ma powód do dumy. Posiadamy bowiem w naszej jednostce tzw. grupę wysokościową do zadań specjalnych, czyli prac na wysokościach i poniżej poziomu terenu.

Drugą tak wykwalifikowaną ekipę w naszym województwie znajdziemy dopiero w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Jesteśmy również pod wrażeniem sali edukacyjnej dla dzieci znajdującej się w Komendzie.

Strażacy z dużym zaangażowaniem sami wykonali m.in. część robót budowlanych, aby odwiedzające ich dzieciaki jak najlepiej chłonęły niezbędną dla bezpieczeństwa wiedzę. 

Z pewnością jesteście ciekawi tak jak i my czym zajmują się, kiedy nie mają żadnych wezwań. Powszechny mit głosi, że siedzą i czekają na wyjazd, otóż nic bardziej mylnego! 

Jak się okazuje dzień strażaka jest wypełniony po brzegi! 

Po oficjalnym zdaniu służby przez dowódców i wejściu nowej zmiany ustalają plan dnia. Każdy dzień to inny zakres ćwiczeń oraz odrębne obowiązki gospodarze, przykładowo piątek jest dniem sprzątania garaży, pozostałe dni tygodnia to inny zakres prac. 

Byliśmy co najmniej zdziwieni gdy dowiedzieliśmy się, że obiektem nie zajmują się żadne osoby sprzątające. Strażacy dbają o porządek w komendzie zupełnie sami!

Atmosfera panująca wśród strażaków również była dla nas niemałym zaskoczeniem. Jak sami mówią koledzy z pracy to dla nich druga rodzina. Wspólne posiłki, wspólne spędzanie czasu zbliża ich do siebie na tyle, że czują się ze sobą bardzo swobodnie. 

Wtedy też właśnie buduje się między nimi zaufanie, które jest niezbędne podczas sprawnego prowadzenia rzeczywistych akcji ratowniczo-gaśniczych.

Oprócz prac gospodarczych w typowym dniu strażaka przychodzi również czas na szkolenia, z których bardzo chętnie korzystają, aby rozwijać się i pogłębiać swoją wiedzę. 

W wolnym czasie mają możliwość dbania o swoją sylwetkę oraz sprawność fizyczną korzystając z położonej w obiekcie siłowni.

Oczywiście pozostają ciągle w stanie gotowości. Kiedy dyżurny stanowiska kierowania informuje o wezwaniu do zdarzenia mają około 60 sekund na przygotowanie się do akcji, wejście do wozu i  wyjazd z garażu.

Byliśmy naocznymi świadkami i musimy przyznać, że wygląda to naprawdę imponująco. Wymaga nie tylko sprytu, ale przede wszystkim dobrej organizacji. 

Poznaliśmy również schemat pracy dyżurnego przyjmującego zgłoszenia. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo odpowiedzialne jest to stanowisko. 

Obecnie wezwania do pożarów stanowią na szczęście ok. 20% wszystkich zgłoszeń. 

Strażacy pomagają głównie w miejscowych zagrożeniach. 

Wszyscy, których zapytaliśmy skąd pomysł na wybranie takiego zawodu jednogłośnie twierdzili, że oprócz pojawiających się często tradycji rodzinnych główną ich motywacją jest chęć ratowania ludzkiego życia. 

Jakie cechy powinien posiadać strażak? 

Przede wszystkim powinien być oczywiście odważny, ale również wysportowany, zdyscyplinowany, kreatywny i punktualny. 

Jak powszechnie wiadomo zawód strażaka cieszy się najwyższym stopniem zaufania publicznego. Ich praca, odwaga i determinacja ratowania ludzkiego życia jest bardzo imponująca. 

W naszym mieście z roku na rok niestety maleje zainteresowanie tym zawodem. Średnio dwa razy do roku organizowany jest nabór na wolne stanowiska jednak chętnych jest niewielu. 

O następnym naborze z pewnością poinformujemy na naszym portalu, więc jeśli jesteś zainteresowany pracą w tym zawodzie bądź czujny, a przygotowania rozpocznij najlepiej już dziś. 

Serdecznie dziękujemy zastępcy komendanta Panu Michałowi Herman za miłe przyjęcie oraz poświęcony czas. 

Dowódcy zmiany Panu Norbertowi Łupińskiemu dziękujemy za obszerną wiedzę i zaangażowanie. 

Strażakom obecnym na zmianie dziękujemy za życzliwość i przekazane doświadczenia.