OGŁOSZENIA

Śmierć tysięcy zwierząt, wyciek kilkuset tysięcy galonów ropy do oceanu -czyli co przyczyniło się do powstania Dnia Ziemi

Dzisiaj 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi, akcja w tym roku odbędzie się pod hasłem „Zainwestuj w Naszą Planetę”.

Dzień Ziemi jest największym świętem naszej planety, ale przede wszystkim inspiracją, wezwaniem do lokalnego oraz indywidualnego działania na rzecz polepszenia sytuacji ekologicznej.

Czasem ten dzień może przybierać formę grzecznego, nudnego apelu organizowanego przez miejskie władze czy dyrektorów szkoły, gdzie padają jedynie banały o dokręcaniu kranu czy nierzucaniu papierków na trawnik. 

Dlatego warto przypomnieć skąd wziął się pomysł na ustanowienie 22 kwietnia Dniem Ziemi.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych. 

Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej milion stworzeń w oceanie rocznie. Dlatego warto zmienić swoje przyzwyczajenia i małymi kroczkami dążyć do polepszenia sytuacji ekologicznej na naszej planecie.

Jak żyć ekologicznie i uczestniczyć w Dniu Ziemi każdego dnia?

  • naprawiać sprzęty zamiast je wyrzucać, by ograniczyć ilość elektrośmieci;
  • używać wielorazowych toreb na zakupy;
  • korzystać z projektów, takich jak dofinansowanie do wymiany pieca;
  • dojeżdżać rowerem do pracy;
  • posadzić drzewo;
  • segregować śmieci.

 

Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które możemy zaangażować również ręce i serce. 

Szanujmy Ziemię, dbajmy o to aby kolejne pokolenie nie musiało martwić się o przyszłość naszej planety.