OGŁOSZENIA

Słowa uczą, przykłady kształcą- starszaki z SP 5 czytały młodszym dzieciom

„Verba docent, exempla trahunt”ta łacińska sentencja oznacza: „Słowa uczą, przykłady kształcą”. Dlatego też z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, zamiast namawiać, uczniowie klas starszych zorganizowali dla najmłodszych akcję pt.: „Starszaki czytają dzieciom”.

Wybór lektury był trudny ze względu na obszerność bibliotecznego księgozbioru poszerzonego o kolejne pozycje zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ale ostatecznie zdecydowano się na pozycję pt. „Mądre bajki”, z której wybrano opowiadanie pt.: „Rodzinny stół”.

Dzieci wysłuchały opowieści o meblu, którego usunięcie spowodowało brak wspólnych posiłków. Potem blisko było już do odsuwania się od siebie mamy, taty i synów, samotności i zbliżającej się degradacji rodziny.

Dopiero powtórne pojawienie się stołu pozwoliło na nowo nawiązać relacje, odświeżyć miłość i odzyskać spokój. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o tym, jak ważne są posiłki w gronie najbliższych i przyjaciół oraz rozmowy przy rodzinnym stole.